Miskinler Tekkesi – Reşat Nuri Güntekin

Çocukluğundan beri dilencilik taklidi yapmayı çok sever. Ailesi yapma dediği zaman dahi sürekli bu hareketini tekrarlar. Oyun oynamayı sevmez ve sürekli olarak tembel bir şekilde oturmayı sever. Büyüdüğü zaman ise kendisi havalı edayla dolaşır ancak çocuk ruhu daima oradadır. Bir gün evine hırsız girer ve hırsızı tek hamlede yakalar. Sonrasında bunun bir rüya olduğunu fark eder ancak gerçekte de yapabilecek gücü olduğunu düşünür. Oturdukları mahallede bir yangın çıkar, her ne kadar kurtarmak istese bile kardeşi izin vermez. Ertesi gün uyandıklarında ise yangının evlerine kadar girmiş olduğunu görürler. Evleri de yanar. Başka bir yere taşınırlar ve burada aşık olur. Mesrure komşularıdır sürekli onu görür fakat ona açılamaz.

Mesrure’nin babası ile aralarında bir samimiyet oluşur. O şiir okur ve babası sonunu getirir. Böylelikle babasının gönlünü fethetmiştir. Babası da kendisini sevdikten sonra Mesrure ile evlenme kararı alırlar. Meşrutiyet İnkılabı vardır ve evleri yerle bir olur. Babaannesini bu süre zarfında kaybeder ve başka bir yerde yaşamaya başlar. Talat ile tanışır ve ahbaplık ederler. Talat memurdur ve ona eğitim alması konusunda akıl verir. Bir dönem Sinop’a gönderilse bile tekrar İstanbul’a döner. Yolları Talat ile tekrar kesişir. Talat ona yardım eder ve bir iş ayarlar. Bir okulda katip olacaktır. Askerlik çağı gelir ve askere gider. Mısır’a giderken kafilede sorun yaşanır ve ülkesine beş parasız bir şekilde döner. Eski kıyafetler giyer ve dilenmeye başlar. Dilencilik ile çok para kazanır ve kendisine ait bir ev tutar. Kendisi iş bulana kadar bu düzen böyle devam eder ve sonunda bir iş bulur.

Ana Fikri

İnsanlar asla değişmez ancak değişime çaba göstermek gerekir.

Kitabın Yazarı Hakkında Bilgi

1889 yılında İstanbul’da doğmuştur. Eğitim hayatına Çanakkale başlamış, Galatasaray Lisesi ve Fransız Okulu’nda da eğitim almıştır. Eğitimli bir şekilde yetişmiş ve sürekli olarak öğrenmeye meraklı bir insan olmuştur. Kanser hastalığına yenilerek yaşamını yitirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir