Mieko Kawakami – Ms Ice Sandwich Kitabı İncelemesi ve Konusu

Mieko Kawakami – Ms Ice Sandwich kitabı incelemesi ve konusu ile ilgili olarak öncelikle bu kitabın Japon kadın bir yazarın kaleminden çıkmış olduğunu söyleyelim. Yazarlığı yanı sıra şarkıcılık ve blok yazarlığı da yapmaktadır. 29 Ağustos 1976 da Japonya’nın Osaka şehrinde dünyaya gelmiştir. Ana dili Japonca olmasına rağmen, İngilizce eserleri de bulunmaktadır.

Mieko Kawakami’nin Bayan Ice Sandwich kitabının sosyal süsleri yok gibi görülmektedir. Ancak genç anlatıcımız ona bayağı bir vurulmuştur. Kendi rahatsızlığından, sandviçleri torbaya koyma becerisinden ve en önemlisi de buz mavisi göz kapaklarından korkmaktadır. Her gün onu bir kez dahi olsa görebilmek için süper markete gitmektedir. Ama bunu yapması konusunda önünde bir engel vardır. O da annesidir. Annesi onun dikkatini başka kadınlardan sürekli başka yerlere çeker ve kadınların kaderlerini ona sürekli anlatır. Büyük annesi hayatı boyunca kalbinin sesini dinlemiştir ve sessizce ölmüştür.

Ve büyükannesinin özel hayatı ve heyecanlı dünyasını paylaştığı sınıf arkadaşı Tutti acılara asla yabancı değildir. İhale sıcak ama pek de duygusal olmayan Bayan Ice Sandwich’e kalır. Ve hayatına yeni başlangıçlar yapan Bayan Ice Sandwich’in yan sıra ebeveynlerin ve veda etmenin önemi hakkında bir hikâye ele alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir