Metin Kaçan – Ağır Roman Özeti

Ağır Roman isimli kitap, yazar Metin Kaçan tarafından 1990 senesinde kaleme alınmıştır. Kitap, adını, ağır oynanan bir roman havasından almıştır. Ağır Roman, İstanbul’un eski bir semtinde yaşayan kötü şartlara sahip kişilerin hayatlarına değinir. Kitap, bu fukara hayatı sanki içinde yaşıyormuşçasına, iyi bir dille anlatmıştır.

Ağır Roman, yazarın ilk romanıdır. İlk roman olmasına rağmen fukara yaşama ustaca değinmiştir. Bu usta roman, Mustafa Altıoklar tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Romandaki Tina’yı Müjde Ar, Salih’i Okan Bayülgen oynamıştır. Film 1997 senesinde vizyona girmiştir.

Roman, İstanbul’daki Kolera adındaki bir semtte geçer. Kolera adındaki semte yerleşmiş olan Ali isimli berber, eşi ve 2 oğlu çevresinde dönen hikayeler mevcuttur. Oğullarının adı Salih ve Reco’dur. Berber Ali, insanlarda saygı uyandıran ve sert mizaçlı biridir. Bu sebeple dükkanı zamanla insanların uğrak noktası olmuştur. Kolera semti, içinde pek çok suçluyu bulunduran, karanlık bir semttir. Bu suçlar özelikle geceleri işlenmektedir. Reco, ders çalışmayan, çizgi roman düşkünü bir gençtir.  Babası, ders çalışmadığı için Reco’yu birkaç kere dövmüş sonrasında marangoza çırak olarak vermiştir. Salih ise kendisine örnek olarak hırsızlık yapan Arap Sado’yu alır. Sado ölürken her şeyini Salih’e bırakır.

Salih, çıkan bir yangında mahallelileri kurtardığı için mahallede kahraman ilan edilir. Bu sırada konsomatris olan Tina’yaaşık olur.Tina ve Salih bir gün bir düğüne giderler. Bu düğünde Tina’nın eski patronu Tina’nın yüzüne jiletle yara açar. Bunun üzerine Salih,  intikam yemini eder.Bir süre sonra ise Salih, patronu bıçaklayarak öcünü alır.

Bu esnada Berber Ali, eşini aldatmaktadır. Berber Ali’nin eşi bunu öğrenince sinir krizleri geçirir. Tina Salih’i bırakır. Salih, Tina ve sevgilisini tüm mahalleye rezil eder. Bu sırada Salih’in annesi akıl hastanesine düşer ve babası da ölür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir