Medeniyet, Kültür, Sanat – Gündüz Vassaf

Gündüz Vassaf 1946 yılında ABD’de doğmuş, Türk yazar ve psikologdur.Ankara Üniversitesi Mediko-Sosyal Merkezi Yayınları tarafından yayımlanan bu kitap yazarın ilk kitap haline getirerek yayımladığı eseri olmuştur. Gündüz Vassaf, ilk kitabının devamında ardı arkası kesilmeden “Medeniyet, Kültür, Sanat” kitabı dahil olmak üzere toplamda 18 kitap daha yayımlamıştır. Yayımladığı kitapların arasında hem Almanca hem de İngilizce olanları da mevcuttur. Psikoloji eğitiminin sağladığı bilinç ve bilgiler sayesinde birçok psikoloji kitabı yazan Vassaf; kitaplarının tamamını deneme tarzından yazmıştır. Ülkelerin kültürel yapılarını ve bu yapıların zaman içindeki değişimlerini incelemiştir. Modernizmin kültüre olan etkilerini detaylıca gözler önüne sermiştir.

Medeniyet, Kültür, Sanat

Gündüz Vassaf’ın yazdığı, “Medeniyet, Kültür, Sanat” adlı kitap 2014 yılında İletişim Yayınları aracılığıyla yayımlanmıştır. Bu kitap, “Türkiye Sen Kimsin?” ve “Kimliğimi Kaybettim Hükümsüzdür!” adlı kitapların devamında yazılmış, Uçmakdere Yazıları adlı serinin 3. kitabıdır. Seri genel itibariyle Türkiye’nin kültürel yapısını inceleyen ve belli unsurları eleştiren kitaplardan oluşmuştur. Bu durum zaten Gündüz Vassaf’ın neredeyse tüm kitaplarında aynıdır. Vassaf, farklı ülkelerin kültürlerinin hem modernizmden hem diğer ülkelerin kültürlerinden ve popülariteden nasıl etkilendiklerini kaleme almıştır.

Medeniyet, Kültür, Sanat adlı kitapta aslında adından da anlaşılacağı gibi sadece Türkiye’nin kültürü mercek altına alınmamıştır. Yazar, Medeniyet ve Sanat terimlerinin günümüzdeki varlığını ve konumunu da sert bir dille eleştirmiştir. Tüm dünyanın aynı cevabı verdiği evrensel soruları inceliyor olsa da herkesin alıştığı ve duymaktan sıkıldığı cevapları vermemiştir. Uçmakdere Yazıları serisinin bu denli ilgi gören bir seriye dönüşmesini sağlayan da yazarın doğru noktaya parmak bastığı tespitleri ve keskin kalemi olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir