Martı – Richard Bach

Martı, Richard Bach kaleminden çıkmış olan bir romandır. Bu romanın konusu ise şu şekilde açıklanabilir: Hiçbir şeyden vazgeçmeyen ve her şeyle mücadele eden martıdır. Bu kitap kişiye ayağa yeniden kalkmayı öğretir. Kendisine daha iyi yiyecekler bulmak adına daha iyi uçmayı hedefleyen martıyı ele alır.

Martı Kitabının Özeti

Martı kitabının özeti şu şekildedir: Martının adı Jonathan’dır. Diğer martılar gibi alçaktan uçmayı istemez ve kendisi için daima daha yükseği hedefler. Denizde daha derine dalmayı ve en lezzetli, kimsenin tadını bilmediği balıkları yemek ister. Sürekli olarak bir öncekinden daha iyisini hedefleyen martı her seferinde hedefini yükseltmiştir. Bütün hedeflerini gerçekleştirirken daha fazlasını da hedeflemiştir. Mutluluğun bir amaç değil araç olduğunu düşünen bu martı, istediğine hiçbir zaman kavuşamayacaktır. Çünkü her zaman daha iyisini kendisine hedef olarak seçecektir.

Martı Kitabının Ana Fikri

Martı kitabının ana fikri şu şekilde açıklanabilir: Kitap içerisindeki martı umudu temsil eder. Özgürlüğü de temsil eden bu martı, kişiye daima en iyisini planlamasını ve en iyisi oluncaya kadar vazgeçmemesini söyler. Mutluluğun aslında gidilen yolda olduğunu savunur.

Kitaptaki Olayların Ve Şahısların Değerlendirilmesi

Jonathan: Sürekli olarak yaşama isteğiyle doludur ve asla pes etmek bilmez bir gençtir.

Michele: Jonathan’la birlikte yaşama isteği içerisinde bir gençtir. Hayatın zorluklarına dayanamamış ve ölmüştür.

Stephan: Michele’eaşık olsa bile zaman içerisinde Jonathan’ın etkisi altında kalmıştır.

Kitabın Yazarı Hakkında Bilgi

Kitabın yazarı hakkında bilgi verecek olursak; Richard Bach, 23 Haziran 1936 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuştur. Altı yıl boyunca pilotluk yapmıştır ve yazılarında ağırlıklı olarak uçma konusunu ele almıştır.

Birçok kez basılması reddedilen Martı kitabı, basıldıktan sonra kendisinden çok söz ettirmiştir. Aynı zamanda sinemada da çekilen filmi insanların hayatını ve hayata bakış açısını da değiştirir. Bugüne kadar en çok okunan kitabı Martı olmuştur. Üstelik martı kitabı kendi alanındaki kitaplara göre çok kısadır. Buna rağmen alanının en iyi hikâye kitabı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir