Mai ve Siyah Kitabının Özeti ve İncelemesi

Mai ve Siyah; batılı anlamda ilk teknik roman olarak adını, edebiyat dünyasına altın harflerle yazdırmayı başarmıştır. Halit Ziya Uşaklıgil’in modern bir eseri olarak çeşitli dillere de çevrilen bu roman defalarca yayınevlerinde yeniden bastırılmıştır. Mai ve siyah adını şu anekdottan alır: Mavi bir gecede kurduğu hayallerin hiçbirine kavuşamayan Ahmet Cemil; Siyah bir gecede İstanbul’dan ayrılıverir.

Romanın konusu ise şöyle:

Ahmet Cemil orta ailenin bir oğlu olarak geçimini kıt kanaat sürdürmektedir. Babasının ölümü üzerine annesine ve kız kardeşinin geçimini üstlenmek zorunda kalan Ahmet Cemil; sürekli olarak çalışmak zorundadır. Geçimini kitap çevriciliği ile kazanan Ahmet Cemil aynı zamanda bir roman yazmaya koyulmuştur. Romanın konusu tam olarak burada şekillenmektedir. Mavi bir gecede yazar olduktan sonra çok para kazanacağını ve sevdiği kıza Lamia’ya kavuşacağını düşünen Ahmet cemil daha nice hayal âlemlerine dalar. Yazarlık onun için hayallerinin anahtarı açılan sonsuz bir başarı kapısı gibidir. Hayalleri, yapmak istedikleri; romanı ve yazarlığı ile yeniden anlam kazanacak olan Ahmet Cemil;  romanın sonunda adeta yıkıma uğrar.  Hiçbir düşü ve isteği gerçekleşmez. Kurduğu mavi gecedeki bütün düşleri hezimete uğrar. Yazarlığı, renkli düş dünyası yapmak istedikleri ve Lamia! Hepsi birbir uçup gitmiştir. Tümbu olaylardan sonra Ahmet Cemil siyah bir gecede annesi ile birlikte evi terk eder.

Mai ve Siyah Türk Edebiyatının en önemli yapı taşlarındandır. Eserdeki üslup ve ruh tahlilleri son derce canlı ve etkileyici bir dille kaleme alınmıştır. Ahmet Cemil’in hayalleri ve Lamia’ya olan sevgisi, hayata tutunma düşüncesi ve idealleri olağanüstü bir kalitede ve başarılı bir boyutta ele alınmıştır. Mai ve Siyah bir anlamda teknik romancılığın en modern ve en sanatla yapılandırılmış halidir. Eserdeki duygu durum geçişleri, üslup harikası dil işçiliği, tek tek okurun dikkati üzerine kuruludur. Mai ve Siyah romanı; Servet-i Finun döneminin en çarpıcı renkli, başarılı ve sanat sanat içindir ideolojisini adeta resmedilmiş halidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir