Mahşer – Peyami Safa

Mahşer Peyami Safa tarafından yazılmış sürükleyici bir romandır. Yazar bu romanında konu olarak; Nihad karakterinin Muazzez’e olan aşkını anlatır iken aynı zamanda İstanbul’un nasıl değiştiğine ve devletin de nasıl kötü yönetildiğine değiniyor.

Mahşer Özeti

Mahşer özeti ise şu şekilde yapılabilir: Karakterimiz Nihad Çanakkale Savaşı’ndan hemen sonra İstanbul’a vapurlar döner. İlk olarak şeirde arkadaşı olan Faik’i görmek ister ve yanına gider. Bu gelişen olaylarla da bir iş arama serüvenine çıkar. Günlerden bir gün Seniha Hanım ile karşılaşır ve Seniha Hanım onu evine davet eder.  Burada Muazzez ile tanışır ve onla balkona çıkar. Fakat bu sırada Seniha Hanım ve Alaaddin Bey’in kötü işler hakkında konuştuğunu duyarlar. Bunun üzerine Nihad ve Muazzez bu konuyu konuşmak için bir daha buluşma kararı alırlar.

Buluştukları gün Muazzez Nihad’a birçok şey anlatmıştı. Seniha Hanım’ın vücudunu kullanarak erkekleri nasıl parmağında oynattığını, her şeyi anlatmıştı. Hatta sadece bununla da yetişmemiş ve Muazzez’in annesine ait olan apartmanı da dalavere çevirerek almışlardı. Nihad gerçekten büyük bir şok yaşıyordu. Bu kadar kötü şeye rağmen Nihad Seniha Hanım’ın yanında çalışmaya devam edecek mektupları kaydedecekti. Başka hiçbir çaresi yoktu.

Muazzez yaşadığı kötü bir olay neticesinde bir gün Nihad’dan yardım istemek zorunda kaldı. Nihad’da tabii ki yardım edecekti. Ancak bu kötü olay üzerine Seniha Hanım Nihad’ı evden kovdu. Muazzez de onunla geleceğini söyledi ve birlikte kaçarak arkadaşları olan Faik’in yanına gittiler. Biraz zaman geçtikten sonra birlikte bir eve çıktılar. Fakat Nihad artık iş sahibi değildi ve kira ödemesi geldiği için çalışması lazım. Faik’te de para yoktu. Nihad bunun üzerine tiyatrocu bir arkadaşından yardım istedi. O da suflör olarak yanlarında çalışmasını önerdi. İşe başladığı ilk gün hiç alakası olmayan bir işe girdiği için Nihad rezil oldu ve oradan kaçar gibi uzaklaştı. Bunun üzerine artık kendince bir ihtilal yapmak istiyordu. Kendi gibi düşünen herkesle toplantılar yapmaya bile başlamıştı. Ancak bir sorun vardı. Bu durum Muazzez’in hiç hoşuna gitmiyordu.

Mahşer özeti şu şekilde devam eder: Muazzez artık Seniha Hanım’la görüşmek için apartmana gitmek istiyordu. Ancak Nihad hiç izin vermiyor ve bu konuda gerçekten çok ketum davranıyordu. Bir gün Muazzez çok hastalandı ve bu sırada zabıt görevliler Nihad’ı üç günlüğüne devlete karşı kötü söz söylediği için içeriye tıktı. Geri döndüğünde Muazzez’in fikri hala değişmemişti. Nihad yine izin vermiyordu. Ama en son Muazzez dayanamadı ve çıkıp gitti. Üç gün gelmedi. Geldiğinde ise Nihad onunla konuşmayınca Muazzez evden kaçar bir şekilde çıkıp gitti.

Nihad tüm bu olaylar üzerine gerçekten çok yıpranmıştı. Mahalleden de başka bir yere, Nişantaşı’na Şükriye Hanım’ın yanına taşınmıştır. Şükriye Hanım onda bir gariplik sezmiş ve ne olduğunu sormuştur. Nihad tüm olan bitenleri anlatmış ve Şükriye Hanım buna çok üzülmüştü. Nihad artık intihar etmeyi bile düşünmüştü. Sonunda da üzücü olan şey gerçekleşmiş ve ayaklarına bir ağırlık bağlayarak denize atlamıştır. Ama bu hayatını sonlandırma isteği de kısa sürede son bulmuş ve tekrardan hayata bağlanarak Kerim Bey’in yanına gitmiş ve ondan iş istemiştir. Olumlu bir sonuç da almıştır. Kerim Bey Muazzez’in de onu aradığını söylemişti. Bu güzel gelişme ile birlikte Muazzez’in yanına gittiler ve tekrardan bu çift barışmış oldu. Artık onlar için gerçekten çok güzel ve yeni bir hayat yolculuğu başlıyordu.

Yazar Hakkında Bilgi

Yazar hakkında bilgi verecek olursak öncelikle doğum yeri bilgisi ile başlayabiliriz. Peyami Safa İstanbul doğumlu, Türk Edebiyatı’nda tanınan isim İsmail Safa’nın oğludur. Öğrenim hayatı gerçekten çok çalkantılı geçmiştir. Ancak bu yolda hiçbir zaman tökezlememiş ve kendi kendini eğitmeyi de başarmıştır. Tüm hayatı boyunca yazmaya devam etmiş ve ardında güzel eserler de bırakarak yine İstanbul’ da hayatını kaybetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir