Lider ve Demagog – Şevket Süreyya Aydemir

Kitabın Yayım Maksadı                                                              

Uzun zamandır ülke hakkında karamsarlığa düşen kitleye, Mustafa Kemal Atatürk hakkında ufuk açıcı bir şekilde nasıl yolunda gidilmeli ve Modern Türkiye’ye nasıl ulaşılabileceğini gösteren konuları ele alan bir kitaptır.

Kitabın Özeti

Lider ve Demagog arasında keskin bir fark vardır. Bu keskin fark ise Demagog karakterli biri sadece liderin taklitçisi olduğudur. Lider tam anlamı ile bir öncüdür ve bu yeteneği tanrı tarafından bahşedilmiştir. Demagog ise tam anlamı ile taklitçi bir kişiliğe sahiptir. Rüzgar nasıl eser ise o da ona göre hareket eder ve toplumu kandırmaya çalışır. Günümüzde de nasıl bu işlerin geliştiğini görmekteyiz. Din ticareti ile insanların duygularını sömüren taklitçiler özünde karaktersiz insanlardır.

Sadece taklit ederler. Lider bu yetenek kendisine bahşedilmiş gibi içinden geldiğince hareket eder ve tüm bilgi birikimini bu noktada kullanır. Bu karakter ile inanılmaz bir güce sahip olur ve onu bu mükemmel bir insan yapar. Ülkemizde şu an sahnede yer kaplayan kişiler sadece demagoglardır. Fakat tek suçlu kendileri değildir. Çünkü onları besleyen bir kesim de ortada vardır. Fakat karşılarında düz bir duvar da yoktur. Halkın fark etmesi ve yetişen çocukların birer genç birey haline gelmesi ile bu oyun bozulabilir. Bu yüzden hiçbir karamsarlığa ya da ümitsizliğe hiçbir zaman yer olmamalıdır.

Kitabın Ana Fikri

Yazarımız bu kitapta cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana gelişen olaylara ışık tutmuştur. Her zamanki düşmanın aynı kişiler olduğunu net bir şekilde göstermiş ve bu durum karşısında gençleri de elinden geldiği kadar da uyarmıştır. Özellikle parlementer sistemin içindeki çatışmalara ve açıklara değinmiş, buradaki aksaklıkların neler doğuracağı hakkında bilgiler vermiştir. Bunun yanı sıra rejim değişikliği için fırsat kollayan tehlikeleri de teker teker ortaya dökmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir