Leyla Erbil – Tuhaf Bir Kadın

Leyla Erbil 12 Ocak 1931 yılında İstanbul’da doğdu. Ailede üç kız kardeşin ortancası olmaktadır. Eğitim ve öğretim hayatını İstanbul’da geçirdi. İstanbul Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümünü bitirmeden son sınıfta bıraktı ve yazarlık serüvenine roman yazarak başlamıştır. İlk eseri ise “Uğraşsız” olmaktadır. Hikâye ve roman yazarken Marksçıların karşısında olmasıyla tanınmaktadır. 1979 yılında Amerika Birleşik Devletleri kendisine Lowa Üniversitesi Onur üyeliğini verdi. 2002 yılında PEN yazarlar derneği tarafından Nobel Edebiyat Ödülünü aldı ve bunu alan ilk kadın yazar olarak bilinmektedir. Hayatına birçok eser sığdırmış ve çokça ödül almış olan Leyla Erbil, 19 Temmuz 2013’te ise vefat etti.

Tuhaf Bir Kadın Romanının Konusu

Tuhaf Bir Kadın 1971 yılında ilk basımı yayınlandı. Romanda bulunan karakter Nermin, Halit, Anne, Baba olmaktadır. Tuhaf Bir Kadın romanında toplumsal değerlerle çatışan ve aykırı bir felsefeyi özümsemiş bir kadının yaşam şekli anlatılmaktadır. Kendi hayatından kesişmeler yaşayan bu romanda ise Nermin’de ateist, sosyalist olmayan bir karakter olmaktadır.

Yazar Leyla Erbin, Tuhaf Bir Kadın romanında yarattığı ana karakteriyle ideolojik ve felsefi yönde aynı çizgidedir. Bu sebeplere bağlı olarak kitabın bir otobiyografi niteliğinde olduğu söylenebilir. Romanın her kısmında farklı tip ve üslupla tamamen kendine özgü olarak yazılmaktadır. Roman dört uzun hikâyeden oluşsa bile sonradan Leyla Erbil ‘in kendine has üslubunun olduğu anlaşıldı.  

Tuhaf Bir Kadın Romanının 100 Temel Eseri Seçilmesinin Nedeni

Leyla ErbilTuhaf Bir Kadın romanı 100 temel eser olarak kabul edilmesinin sebebi diğer eserlerin düşünce tipinden uzak oluşu, farklı üslup ve benliği işleyişiyle farklılık yarattı. Türk edebiyatı yazarlarının da bu farklılıklar ilgisini çekmekte romanın 100 temel eser olarak yer alması oldu. Başarılarla dolu olan Leyla Erbil aldığı ödüllerde göz önünde tutulması ve yeni bir soluk getirmesi 100 temel eser olarak nesilden nesile okunmasında rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir