Latife Tekin’in Sevgili Arsız Ölüm Kitabı Özeti ve İncelemesi

Latife Tekin’in Sevgili Arsız Ölüm Kitabı, 1960 yıllarında köyden kente göçü konu alan bir eserdir. Eser, Kayseri’nin Bünyan ilçesinde yer alan Alavücek köyünde geçer. Ana karakter olarak karşımıza Huvat adında bir adam ve eşi Aliye çıkar. Bu iki eşin hayatlarını konu edinen hikayede bir de onlardan dünyaya gelen çocukları da bulunur. Roman da ek olarak Tekin’in yaşamından da izler bulabilirsiniz. Kitapta anlatılmak istenilen durum ise, batıl inançlara kapılarak çevremizdekilere zarar verebileceğimiz işlenir. Çocuklar geleceğin madenleri olarak en güzel şekilde yetiştirilmelidir.

Sevgili Arsız Ölüm Kitabının Özeti

Sevgili Arsız Ölüm kitabının özeti, Huvat karakteri ile başlar. Huvat, bulunduğu köyse sözü geçen bir kişidir. Sürekli olarak köyden kente gidip gelir. Her köye dönüşünde kentten bir şey getirir. Bunu gören köylüler bazen kendisine tepki gösterirler. Ancak Huvat bu kişileri inanmaları için kente götürür. Bir kez kente giden köye bir daha dönmez.

Huvat’ın eşi Aliye, Dirmit adında bir kız çocuğu doğurur. Kızı doğduğu zamandan itibaren hep garip davranışlar sergiler. Öğretmeni yokken okula gitmek ve ya tulumba ile konuşmak gibi davranışları vardır. Huvat’ın büyük oğlu ise bir kıza sevdalanır ve onunla evlenir. Bir gün Huvat şehre gider ve uzun süre orda kalarak ailesinden uzakta durur.

Sevgili Arsız Ölüm kitabının özeti şu şekilde devam eder: Ailesine verdiği sözü tutarak onları da kente yanına alır. Ancak kente yerleştiklerinden beri aksilikler başlarından eksik olmaz. Eskisi gibi iş bulamaz hale gelirler. Çocuklarının artık çalışma yaşlarının geldiğini düşünen Huvat onları işe başlatır ve kendisi iyice iş yapmayı bırakır. Bu süreçte de elinde dini kitapları eksik etmez. Bu durumu gören Atiye, kendini yataklara atarak öleceğini belirtse de bu olmaz.

Atiye, evde olan her şeyi bir batıl inanca bağlayarak çözmeye çalışır. Aynı zamanda çeşitli büyüler de yapmaya kalkışır. Atiye yaptığı ölüm numaraları sonucunda gerçekten hastalanır. Son dileği olarak çocuklarını görmek istediğini dile getirir. Çocuklarını gördüğünü söylememe sözü verse dahi durmaz ve anlatır. Böylece zebaniler ile göçüp gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir