Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Kitabın Konusu

Halley kuyruklu yıldızının dünyaya çarpacağı sıradaki halkın tepkisi ile olayları konu alıyor.

Kitabın Özeti

Halley kuyruklu yıldızı çarpmak üzere dünyaya yaklaşmaktadır. Tüm dünyayı etkisi altına alan bu korku tabii ki de İstanbul’u da es geçmemiştir. Özellikle mahalledeki cahil kadınların boş bilgileri ile bunu yorumlamaları insanları daha da fazla korkutmaktadır. Bu mahallede zengin ve okumuş kültürlü İrfan Galib isminde de bir genç vardır. Bu genç bir gün mahallede kapalı bir kadın görür ve güzel bir kadın olduğu hayali ile ona yaklaşarak amatör bir şekilde konuşmaya başlar. Ancak kadın onu tersler. Bu durum onda inanılmaz bir kadın düşmanlığı yaratır. Bu süreçten sonra kadının korkuları ve zayıflıkları üzerine sürekli makaleler yazar. Hatta yıldızla ilgili konferans düzenler ve kıyametin kopacağını söyler.

Bu zamanlarda ise İrfan kadın bir hayranından mektup alır. Bu kadınla İrfan’ın konuşmaları devam ederken İrfan artık tüm mahalle halkını kıyametin kopacağı konusunda ikna etmiştir ve inandırmıştır. Gel zaman git zaman bu kadın ile İrfan evlilik konusuna kadar gelirler. Ancak kadın kuyruklu yıldızın görüneceği zaman yüzünü göstermeyi şart koşmuştur. Gelin, aslında İrfan’dan kadınlar adına intikam almak adına böyle bir oyun oynamıştır ve bunun ardına İrfan’dan gerçekten iyi koca olacağını anlamıştır.

Yazar Hakkında Bilgi

Hüseyin Rahmi Gürpınar, İstanbul doğumlu bir Türk yazardır. 17 Ağustos 1864 yılında dünyaya gözlerini açmıştır. Üç yaşında annesi ölünce Girit’e gönderilmiş, fakat orada da babası tekrar evlenince İstanbul’a dönmek zorunda kalmıştır. Eğitimini de Mekteb-i Mülkiye’de tamamlayamamış ve geçirdiği rahatsızlıktan dolayı ikinci sınıfta okulu bırakmıştır. 1887 yılında Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yazmaya başlayan Gürpınar, çeşitli yerlerde de bu hayatına devam etmiştir. Tarihler 8 Mart 1944’ü gösterdiğinde ise hayata gözlerini yummuştur. Eserlerinden önemli sayılacak eserleri ise şunlardır:

  • Cadı
  • Gulyabani
  • Şıpsevdi
  • İki Hödüğün Seyahati
  • Namusla Açlık Meselesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir