Kurbanı Beslemek – Kenzaburo Oe

Kurbanı Beslemek, Kenzaburo Oe tarafından yazılmış bir kitaptır. Kenzaburo Oe 1935 yılında Uchiko’da doğmuş, Japon yazardır. Üniversite eğitimini Fransız Edebiyatı üzerine tamamlayan yazar, “Kişisel Bir Sorun” eseri ile Türkiye’deki güncel ününü kazanmıştır. Ses getiren romanlarının yanı sıra deneme ve öykü tarzından eserler de yazmıştır. Romanlarında kullandığı eleştirel üslup ile Japonya’da farklı bir tarz yaratmıştır. 1994 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüş yazarın bu etkileyici edebi görüşü küçük yaşlarından itibaren oluşmuştur.

Oe, küçük yaşlardan Tanrı gibi gördüğü Japonya İmparatoru’nun yenildiğini öğrendiğinde hayatın aslında onun düşlerindeki gibi olmadığını fark etmiştir. Bu durum her ne kadar o dönem onun için zor ve yıkıcı olmuş olsa da ilerleyen dönemlerde büyük bir ödül kazanmasını sağlayacak edebi eserler yaratmasını sağlamıştır. “Kurbanı Beslemek”  eseri  edebi yönü ile yazara Akutagawa Ödülü’nü kazandırmış, önemli bir kitaptır.

Kurbanı Beslemek

Kenzaburo Oe tarafından yazılan “Kurbanı Beslemek” kitabı 1958 yılında yayımlanmıştır. 104 sayfalık kısa bir roman olmasına rağmen bir etkileyici öykü 1961 yılında sinema filmine uyarlanmıştır. Kitap genel itibariyle 2. Dünya Savaşı sonrasında Japonya’da yaşanan duygu-durumları aydınlatan bir konuya sahiptir. Yazarın kitabı bu denli etkileyici ve yaratıcı yazabilmesinin en büyük etkeni, kendisinin o dönemde yaşadığı psikolojik çöküntüsü olmuştur. İlk kez siyahi gören Asya toplumunun, bu durum karşısındaki tutumunun anlatıldığı kitap sade bir dil ile yazılmıştır.

Hikaye Siyahi Amerikalı pilotun yaşadığı ölüm korkusu ve esaret duygusu kısa bir roman şeklinde aktarılmıştır. Aynı zamanda bu süreçte Japonların içinde bulunduğu psikoloji ve duygular da okuyanları ve gelecek Japon edebiyatını etkilemiştir. Aynı şekilde eser Oe’nin yazdığı tüm eserlere 1989 yılında Europalia Ödülü verilmiştir.Oe’nin insanların yaşadığı duyguları en net ve etkileyici şekilde yansıttığı günümüzde hala konuşulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir