Kumarbaz – Fyodor Dostoyevski

Konusu

Yirmi beş yaşında olan, eğitim seviyesi yüksek, soylu bir aileden gelen Aleksey İvanaviç’in umut bağladığı en değerli şeyi rulete bağlamasını ele alır.

Özeti

Aleksey İvanaviç, yirmi beş yaşındadır ve özel öğretmenlik yapar. Söylediği sözler net, yaptığı işlerde sonuna kadar özverilidir. Fakat tek kusuru, kumara olan bağlılığını bırakmaya çalışan bir insandır. Zamanında çar ordusunda görev yapmış emekli bir general akrabası vardır. Aleksey İvanaviç, bu akrabasının kendinden olmayan kızına yani Polina’ya karşı hissi duygular besler.

Antonida Vasilyevna Tarasyeviçeva, Aleksey’in akrabası olan, generalin babasının, kız kardeşidir. Fakat ailede büyükanne diye seslenilir. Büyükannenin serveti sayılamayacak kadar büyük sayılardan oluşur. Emekliliğini fakir olarak geçiren general büyükannenin ölümünü dört gözle bekler. Çünkü büyükanne Rusya’da ölümle burun buruna gelir. General, çar ordusundan emekli olacağı zaman, kumar uğruna yedi yüz rubleyi de kaybeder. Bu elim hadise, Almanya’da gerçekleşir.

General, oldukça hali vakti yerinde bir Fransız soylusu olan Mlle Blanche ile evlilik hayatına adım atmak ister. Mlle Blanche, aslen dışarıdan bakıldığı gibi zengin bir Fransız soylusu değildir. O da general ile büyükanneden gelecek olan mirasa gözünü diker. General ile de bunun için evlenmek ister. Herkes büyükannenin ölüm haberini beklerken işler tam tersine döner ve büyükanne iyileşerek, doktorların öğütlerini de baz alarak Ruletenburg’e, generalin yanına gelir. Ve generalin büyükanne ile ilgili kafasında kurduğu planları biliyor ve bu konuda çok sinirlidir. Büyükanne, Ruletenburg’e adımını atar atmaz rulet masasına oturur.  Birkaç gün içinde parasının neredeyse hepsini kumarda masaya bırakır. Bunun sebebi ise generale olan öfkesinin hıncını alamamasıdır. General hal böyle olunca mirastan bir tomar bile para alamayacağını anlayan Mlle Blanche, Generali terk ederek Ruletenburg’u terk eder. Mlle Blanche ile birlikte Fransız markisi olan Degrieux da terk eder. Degrieux da Polina’ya karşı sevgi dolu hisler besler. Polina’yı kendine aşık edebilmek adına, üvey babasına verdiği paranın neredeyse hepsini geri almayacağını söyler.

Kumarda kaybettiklerinden ötürü beş parasız kalan büyükanne, İngiliz bir genç olan Astley’den yardım ister. Astley, Polina’ya kendisi ile birlikte bir hayat kurmayı teklif eder fakat Polina bu isteği hiçe sayar.

Aleksey İvanaviç, kumara olan düşkünlüğüne bir son vermek ister. Fakat Polina’nın borçlarını üstlenir ve kapatmak adına oynar. Bu kadar yaşanan kötü olaylardan sonra.

Ana Fikri

Kumar insanı ya yüceltir ya da yerer. Kumar hayatındaki tüm duyguların ölçüsü yoktur ve bağımlılığı da buradan gelir.

Kitaptaki Şahıs Ve Olaylar

Aleksey İvanaviç:Yirmi beş yaşında, özel öğretmenlik yapar. Generalin uzaktan akrabasıdır. Mert, kendine güvenen bir kişiliğe sahiptir. 

General:Çar ordusunda görev yapmış ve buradan emekli olarak ayrılır. Kumara düşkünlüğü yüzünden fakir kalır.

Polina:Generalin manevi kızı. Alkesey’e ilgisi vardır fakat bu hisleri sır gibi saklar. Zeki ve nerede oturup nerede kalkılacağını bilen birisidir. Boncuk gibi siyah gözleri ve neredeyse beline gelen saçları vardır.

Antonida Vasilyevna Tarasyeviçeva: Generalin halası ve ailede büyükanne olarak anılır.. Tüm zenginliğini kumarda kaybeder.

Mlle Blance:Ünlü bir Fransız ailesinden gelir. Yirmi beş yaşında oldukça alımlı bir kadındır.

Kitap Hakkında Şahsi Görüşler

Kumarın hayatındaki duygular çok coşkulu geçtiğini anlatır. Dostoyevski’nin tamamen kendi yaşadığı hazları bu kitapta ustaca dile getirir.

Kitabın Yazarı Hakkında Bilgi

Dostoyesvki, 1821 yılında Rusya’da doğmuştur. Mühendislik okulunda eğitim görmüş ancak mühendislik mesleğini yapmamıştır. Bir dönem politikayla da ilgilenmiştir. Kaleme aldığı ilk eser “İnsancıklar”dır. 1846 yılında okuyucuya sunmuştur. Ardından gelen romanı “Beyaz Geceler” ile nam salar. Yazdığı diğer “Suç ve Ceza” gibi eserleri ile yapıtlarının zirvesine çıkmıştır. 10.02.1881 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. Eserleri dünya klasikleri olarak hala okunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir