Küçük Ağa – Tarık Buğra

Küçük Ağa,  Kurtuluş dönemi iç mücadeleleri anlatan,   Kuvayı Milliye’nin sağladığı faydalardan, yaşanan sarsıntı ve üzücü iç karışıklıktan bahseden siyasal ve toplumsal içerikli bir kitaptır. Kitapta, Dünya savaşının bitmesi ile ortaya çıkan görüntü, savaşa katılan askerler in memleketlerine geri dönüş hikayesi ve ülkenin kaos halidir. Savaşta kolunu kaybeden Salih savaşın verdiği vehim sonuçla memleketi Akşehir’e geri dönmüştür. Savaştan sonra ülkede olduğu gibi her yerde siyasal ve toplumsal bıkkınlık vardır. Eskiden dost ilişkisi olan Rumlar ve Türkler şimdilerde birbirlerinden uzaklaşarak savaşın ne kadar etkili ve anında toplumsal yapıyı değiştirdiğini yazar adeta gözler önüne sermiştir. Salih’in en yakın arkadaşı olan Niko kitabın ana   merkezindedir ve savaşın bu  yıkım ve acı   yüzünden  çok derin etkilenmiştir. Yıllardır Osmanlı topraklarında süregelen siyasal yabancılaşma içinde Rumların savaş içindeki hareketleri davranışları Salih’e ihanet gibi gelmiştir ve bu durum savaşın en büyük düşünsel kalıntısıdır. Savaş sırasında Kasabaya İstanbul’dan İmam gönderilmiş, İstanbul’a gönderilen bütün İslami tebaa Osmanlı devletine bağlılığını bu sayede kanıtlamıştır. Bağlılığı ile milletine büyük bir duyarlılık örneği gösteren hoca, son derece başarılı olmuş sürekli vaazlarda cemaate Osmanlı padişahı ile ilgili güzel şeyler anlatmaktadır.

Küçük Ağa siyasal oluşum sırasının savaşın ana hatlarını çizdiği; ordu düzeni ve savaş yılarını en iyi anlatan bir dönemsel roman özelliği taşımaktadır. Kuvayı Milliye birliklerinin faaliyetleri, Anadolu’daki işgalleri engellemek, ülkeye huzur getirmek, padişah yönetimine el koymak amacı ile kurulmuştur. Zaman geçtikçe ordu ve İslam bakış açısı ters düşmüş; yayılan Kuvayı milliye ve hocanın düşünceleri giderek daha da çelişmiştir ve aralarında zıtlaşmalar daha da büyümüştür. Olaylar gelişirken Salih’in de Kuvayı Milliye katılma kararı vermesi ve Akşehir’de öldü olarak bilinen hocanın aslında hayatta olması   ‘’ Küçük ağa ‘’  olarak anılmıştır. Bu aşamada Çerkez Ethem’in İsmet Paşa’nın himayesine girmemek adına mücadele süreci büyük bir güç kavgasına dönüşmüştür. Hocayı savaş sırasında bağımsızlık düşüncesi ile Doktor haricinde herkes Küçük Ağa olarak görmektedir. Ülkenin zafer kazanmaya başladığı sıralarda, Küçük Ağa da hasret çektiği eşi ve çocuğuna kavuşmuş,  bu süreçte  Küçük Ağanın eşinin  çok hasta oluşu   ve bir süre sonra vefat etmesi adeta  Küçük Ağa’yı yıkmıştır. Bir süre sonra yaşadıkları karşısında büyük bir üzüntü ve duygu seline kapılan Küçük Ağa Ankara’ya geri dönmüştür.

Yazar Hakkında Kısa Bilgi

 Tarık Buğra, 2 Eylül 1918’de Akşehir’de doğmuş,  Cumhuriyet döneminin bilinen en başarılı ve etkileyici tanınmış yazarlarından olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk edebiyatına da iz bırakmış birçok eser katan Tarık Buğra; Devlet Sanatçısı unvanı alarak adeta milli bir kurtuluş zaferi neferi olarak edebi hayatını sürdürmektedir.

Yazarın Diğer Eserleri

Hikâye:

1-      İki Uyku Arasında

2-      Yarın Diye Bir Şey Yoktur

3-       Hikâyeler

Roman:

1-Siyah Kehribar

2- Küçük Ağa

3-Küçük Ağa Ankara’da

4- Yalnızlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir