Korona Virüs Günleri İçin 10 Kitap Önerisi

Bütün dünyayı saran korona virüs salgını nedeniyle kendimizi eve kapattığımız bu günlerde en büyük desteğimiz kitaplarımız oldu. Zaman geçirmek ve içerisinde bulunduğumuz zorlu süreçlerde rahatlamak için kitaplar bu süreçte son derece yardımcı oluyor.

Özellikle de psikoloji kitapları okumak bu dönemde insanların son derecede rahatlamalarını sağlıyor. İşte sizler için derlediğimiz 10 farklı kitap önerisi;

1. İyi Hissetmek: Yeni Duygudurum Tedavisi – David Bruns

Kitapta Psikiyatrist David Burns duygularınızı tamamen harekete geçirecek ve hayata çok daha olumlu bakmanızı sağlayacak. Kitapta suçluluk, kötümserlik ve depresyonun meydana getirdiği tüm olumsuz etkileri defedeceksiniz.

2.Mutluluk Beyinde Başlar – Daniel Gilbert

Ünlü psikolog Daniel Gilbert tarafından kaleme alınan Mutluluk Beyinde Başlar, hayal gücünün zaaflarını titizlikle anlatmış.  Korona virüs günlerinde okunması için en iyi kitapönerileri arasında yer alıyor. Bu kitapta sözü edilmekte olan zaaflar ve yanlamalar yarınların yanlış yorumlanması ve memnuniyetleri yanlış tahmin etmeye neden oluyor. Aynı zamanda dönüşmekte olduğumuz kişilerin zihinlerine ve yüreklerine dair ne kadar az şey bildiğimizi açıklıyor.

3. Kendine İyi Davran Güzel İnsan – Beyhan Budak

Her insanın içinde bir sağlıklı ve bir sağlıksız “ben” vardır. Sağlıksız ben kontrolü devraldığı zaman insanlar kendilerine zarar verirler. Bu kitapta insanların içindeki sağlıklı benlere ulaşmalarının yolları anlatılmaktadır.

4.Beyninizi Yakalamaya Hazır Mısınız? – Oytun Erbaş

Kitapta insanlar nasıl bir beyin istiyorlarsa eğer istedikleri beyni kendilerinin oluşturdukları savunulmaktadır. Bu kitap, duyguları, beyni ve psikiyatrik bozuklukları anlarken bilimsel yaklaşım elde etmeyi sağlamaktadır.

5.Travmanın İyileşmesinde Beyin, Zihin ve Beden – Bessel A. Ban Der Kolk

Zorlayıcı yaşam olayları esnasında adeta bir pusula görevi gören bu kitap tekrar tekrar okumayı hak ediyor. Özellikle korona virüs günlerinde kitap tavsiyeleri için oldukça ii tercihler arasında yer almayı hak ediyor. Beden kayıt tutar olgusuyla insanların farkındalık oluşturmalarını sağlıyor.

6.Akılgözü: Bilinçli Farkındalık ve Kendini İyileştiren Beyin – Daniel J. Siegel

Kitap;  beyin bilimini psikoterapi ile birleştirerek dünyada devrim yaratan ünlü psikiyatristlerden birisi olan Daniel J. Siegel’ın 25 yıllık klinik denemeleri soncunda yazmış olduğu bir kitaptır. İnsan hayatını zorlaştıran akıl tuzaklarından kurtularak daha tatmin edici ve mutlu bir hayat yaşamak adına farkındalık oluşturmaktadır.

7.Küçük Başlayın Büyük Düşünün: Başkalarının Hayatlarını Yaşayarak Zamanınızı Çöpe Atmayın – Steve Jobs

Steve Jobs bilgisayarı ilk tanıtan, kurucusu olduğu Pixar şirketi sayesinde uzun metrajlı animasyon filmi ilk bulan ve hayatı boyunca oldukça önemli işler başaran, yaşayan bir efsaneydi. Bu kitapta, Steve Jobs’un dünya için yapmak istedikleri çok iyi bir şekilde anlatılıyor. Steve Jobs’un sözlerinden derlenerek yazılmış olan bu ayrıntılı kitap Steve Jobs’u da oldukça iyi anlatmaktadır.

8.Panik Atakta: Bilişsel ve Davranışçı Terapiler Serisi – David Burns

Panik ataklar insanlarda kronik endişe, kaygı, utangaçlık ve fobiler gibi bir takım etkilere neden olmaktadır. Bu kitap insanların uzun terapilere ve ilaçlara gerek kalmadan panik ataklara karşı bir cephane oluşturmalarını sağlamaktadır. David Burns kitapta 40 farklı teknikle insanlara işlerine yarayacak yöntemleri göstermektedir. Bu kitabın amacı insanlara iyi hissettirmek yerine tamamen iyileşmelerini sağlamaktır.

9.Kendin Olmanın Dayanılmaz Hafifliği – Ferhat Jakİçöz

Korona virüs günleri için kitap önerileri arasında ter alan başka bir kitap da elbette ki Kendin Olmanın Dayanılmaz Hafifliği. Ancak bu noktada insanların hafifleşmesi kadar kendileri gibi olmak korkutmaktadır da.

10.Pozitif Psikolojisi: For Dummies – Averil Lelimon

Hayata her zaman olumlu yönlerinden bakmak gerekir. Bu kitapta insanların pozitif düşünce sayesinde gündelik hayatlarına ne kadar değer katabilecekleri ve basit stratejiler sayesinde çok daha mutlu olarak sağlık ve doyma ulaşabilecekleri anlatılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir