Kolera Günlerinde Aşk Gabriel Garcia Marquez

Kolera Günlerinde Aşk romanı Gabriel Garcia Marquez’in eseridir. Bu eseri ile Gabriel Garcia Marquez 1982 yılında Nobel Ödülü almıştır. Eser aşk konuludur. Yazar Yüzyıllık Yalnızlık eseri ve Kolera Günlerinde Aşk eseri ile dünya çapında tanınan bir yazar olmayı başarmıştır.

Kitapları insanları oldukça etkilemiş ve kendine has bir hayran kitlesi oluşmasını sağlamıştır. Usta yazar eserleri ile insanları derinden etkilemiştir. Türkiye’de de tanınmayı başaran yazar kitapları ile genç yazarları da etkilemiştir. Kendine özgü yazımı ve konu seçimi ile başarılı bir yazardır. Kolera Günlerinde Aşk eseri ile yazar aşkın serüvenini anlatmaktadır. Aşklarının başlamasına rağmen sürmemesi ve yıllar sonra tekrar karşılaştıklarında ise kolera nedeni ile engeller yaşayan iki insanı ve bu ilişkideki erkeğin aşkını anlatmaktadır.

Kolera Günlerinde Aşk Gabriel Garcia Marquez Konusu

Kitapta Florentino Ariza ile Lorenzo Daza arasındaki aşk anlatılmaktadır. Florentino isimli adam Lorenzo Daza’nın evine uzun süre önce yazılmış olan bir telgrafı götürür. Bu esnada Lorenzo’yu görür ve âşık olur. Florentino daha sonra kızı görmek için sıklıkla evlerinin yakınına gider. Kolera Günlerinde Aşk kitabında bir süre sonra kız bu durumu fark eder ve o da adamı görmek için bahçeye çıkmaya başlar. Florentino bir gün kıza mektup yazmayı düşünür ve bu mektubu kıza gönderir.

Kız da bu mektuba karşılık verir ve bir sonraki mektuba kadar evinin yakınlarına gelmemesini tembihler. Florentino bu uyarıyı dikkate alır. Ancak uzun zaman geçmesi onu sabırsızlaştırır. Bir gün kızı görmeye tekrar evin yakınlarına gider. Ancak kızın babası bu durumu fark eder ve kızının bu adamı görmesini yasaklayarak farklı bir yere taşır. Kız taşınmadan önce adama yeni adresi yazar ve bir tutam saçını mektuba koyar.

Kolera Günlerinde Aşk Gabriel Garcia Marquez Özeti

Kitapta Florentino ile Lorenzo uzak mesafe ilişkisi yürütmeye devam ederler. Telgraflaşarak aşklarını sürdürürler. Bu uzak mesafe aşklarını da alevlendirmiştir. Bir süre sonra Lorenzo geri döner ve adam ile buluşmak ister. Florentino ile buluştuklarında ise hayallerindeki adam olmadığını düşünür. Ancak bu düşüncesini paylaşmaz. Kız açısından ilişki bitmiştir ancak Florentino aşkını sürdürür. Lorenzo daha sonra koleraya yakalanır. Onu tedavi eden doktor ile yakınlaşmaya başlarlar. Doktor da kızdan etkilenmiştir. Tedavi süreci geçtikten sonra doktor ile evlenirler. Bu evlilikleri aşk evliliği değildir. Ancak iki taraf da bu evliliğe saygı ile yaklaşır.

Kolera Günlerinde Aşk kitabının kahramanı olan Florentino ise Lorenzo’ya olan aşkını bitirmemiştir. Yıllarca ona mektup yazmaya devam eder. Evli olduğunu bilse de vazgeçmez. Uzun süre sonra doktor ölür ve Lorenzo yalnız kalır. Florentino kızı görmeye gider ancak kız onu kovar. Florentino bu sürede birkaç kadınla ilişki kursa da kalbi Lorenzo’dadır. Bir süre sonra kız yumuşar ve beraber olmaya karar verirler. Uzun bir gemi yolculuğuna çıkarlar ve bu yolculukta koleraya yakalanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir