Knut Hamsun- Açlık

Knut Hamsun Kimdir? 1859 ve 1952 yıllarında Norveç’te dünyaya gelmiştir. Çocukluk ve ergenlik yıllarını kasabada geçirmiş vedüzgün bir eğitim hayatı olmamıştır ve hayatının belli bir bölümüne kadar birçok iş yapmıştır. Üniversite okumak için maddi gücü yoktu bu yüzden de Amerika’ya gitmiştir. Fakat orada aradığını bulamayan yazar Norveç’e geri dönmüştür. 2 yılsonun da yeniden Amerika’ya gitmiş ve orda yazarlık yapıp konferanslar vermiştir. İlk romanı olan “Açlık” ile büyük bir yankı uyandırdı. Bundan sonra da hayatına yazarlık yaparak devam etmiştir.

1920 yılında ise Açlık romanıyla Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı. 1930’lu yıllarında faşist bir siyasi görüş benimsemiştir. İkinci Cihan Harbi’nde Almanların yanında yer almış ve Norveç işgale uğramıştır. Nazi hayranı olan Hamsun Nazilerle iş birliği yapmıştır. Savaş sonunda bu fikirlerinden dolayı hapis cezası verildi ama yaşlı olduğundan bu para cezasına çevrildi. Eserlerinde şiirsel ve yalın bir üslup vardır. Yazarın eserleri, vefatından sonra daha fazla okuyucu tarafından okunmaya başladı.

Eserin Konusu

Norveçli yazar Knut Hamsun, Açlık adlı romanı en önemli eseridir Açlık. Eserin 1890 yılında ilk baskısı yapıldı. Aslında Açlık eseri yazarımızın büyük oranda öz yaşam öyküsüdür. Tıpkı eserdeki gibi Kristiania kentine gelmiştir. Yazar olabilmek adına yayıncılarla görüşmüştür. Ve konferanslar vererek para kazanmaya çalışmıştır. Parası olduğunda küçük pansiyonlarda kalır, olmadığında ise banklarda sabahlar. Yazılarını da parklardaki bankların üstünde hazırlardı.

Eserinin baş kahramanı, bir yandan yazar olmak için çırpınırken bir yandan da açlık ve yoksullukla mücadele etmekteydi. Yoksulluk ve açlık bu romanda cehennemin bir taşıdır adeta. Eserde insanların karşılaştığı zorluklarla mücadele etmesini, yaşam savaşı vermesini ve hiçbir zaman ahlaka aykırı davranışlar sergilememesi gerektiği anlatılır.

20. yüzyılın edebi açılışı olarak görülen eser aynı zamanda modern ve psikolojik sürükleyiciliği ile edebiyatın önemli örnekleri arasında yerini alır. İnsan zihninin karmaşıklığını bazen duygusal bazen ise gülünç bir şekilde yansıtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir