Kitap Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kitap alırken dikkat edilmesi gerekenler kişiden kişiye değişebilecek bir konudur. Kişinin kitap zevkine ve nasıl bir tür okumak isteyeceğine göre değişiklik gösterebilir. Ama temelde kitap alırken dikkat edilmesi gerek bazı konular vardır.

1-     Sevilen Yazarın Kitaplarını Almak

Yazar seçimi kitap alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Daha önce okunan ve kitapları sevilen bir yazar kolay kolay pişmanlık yaratmayacağı için sevilen bir yazarın kitaplarını almak mantıklıdır. Hatta öncelik olarak sürekli takip edilen bir yazar seçilerek yanılma payı iyice düşürülebilir. Okurken sıkılma riskini ortadan kaldırarak, sevilen bir yazara ikinci kez şans verme fırsatı bulunur.

2-     Çok Satan Kitapları Seçmek

Çok satılan kitaplar çok fazla kişi tarafından sevildiği ve satın alındığı için kötü olma riski çok azdır. Çok satanlar listesi takip edilerek oradan bir seçim yapmak bu nedenle izlenebilecek yöntemlerden biridir. Eğer sevilen bir tür varsa ya da almak istenilen bir kitap varsa bu yöntem kullanılmayabilir. Bu yöntem sadece kitap alma konusunda fikri olmayan insanların izleyebileceği bir yoldur. Çok satanlar kısmında daha çok herkese hitap edebilen kitaplar olduğu için bu yöntem önerilir.

3-     Kitabın Aldığı Eleştirilere ve Yorumlara Bakmak

Bir kitabın aldığı eleştiriler ve yorumlar kitabın niteliğini belirleyen unsurlardan biridir. Kitabın yorumları incelenerek ya da eleştirileri okunarak kitap hakkında bilgi edinilebilir. Bu yöntem kitabı satın almadan önce uygulanarak iyi ve kendine uygun kitap bulma konusunda bir adım atılabilir.

4-     Kişisel Beğenilere Uygun Seçim Yapmak

Sevilen bir kitap türü varsa bu kitap türü üzerinden seçim yapılabilir. Örneğin kişi psikoloji türünü seviyor ve bu alanda okuma yapmaktan hoşlanıyorsa, kitap alacağı zaman bu türde yazılmış bir kitabı tercih ederek sevmeme riskini azaltabilir.

Sadece kitabın arka kapağına bakmak önyargılı ve yanlış yönlendirebileceği için daha kesin yöntemler izlenerek kitap satın alınmalıdır.

5-     Yayınevine Göre Tercih Etmek

Kitap alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yayınevine göre tercih yapmak da vardır. Yayınevlerinin kendine has bir çizgisi ve kitap seçkisi olduğu için bu yöntem çok başarılı olur. Kitaplıkta bulunan kitapların çoğu bir yayınevinden çıkmış ise o yayınevinin kitaplarına yönelmekte fayda vardır.

6-     Kitabın Tasarımına Göre Seçim Yapmak

Film seçerken olduğu gibi kitap seçerken de tasarım etkili olmaktadır. Kitabın kapak tasarımı içi hakkında bazı ipuçları verdiği için kapağına bakarak bazen karar verilebilir. Bu yöntem her zaman işe yaramayacağı için çok fazla tercih edilmemesinde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir