Kırık Kalpler Kavanozu – Jean François Chabas

Kırık Kalpler Kavanozu, Jean François Chabas tarafından kaleme alınmış olan bir kitaptır. Fransız gençlik edebiyatının belki de en güçlü kalemlerinden biri olan Chabas, sarsıcı şekilde yazdığı bu romanı ile Türkçe dilimizde de okurlarıyla buluşmuştur. Çekirdek bir ailenin özelinde, hem sistematik şekilde işlenen şiddet, hem alkol bağımlığı, hem de ırkçılık gibi bazı toplumsal problemlere odaklanan bir kitaptır. Bu roman, kadercilik ifadesi üzerine de bir tartışma açar.

İki genç kızın büyümelerine şahitlik etmekte olan okurlar, aynı zamanda şiddetin önüne geçilebilir olduğunu ve insanın ailesini tercih edemese de ileride gelecek için yeni bir yaşam inşa edebileceğini hatırlar. İnsan psikolojisi açısından derinlemesine konuları aktarmakta olan bu kitap, ayrıca kardeş sevgisinin de ne kadar iyileştirici bir gücü olduğuna işaret etmektedir.

Kırık Kalpler Kavanozu Kitabının Özeti

Kırık Kalpler Kavanozu kitabının özeti için Jewel karakterinin okuldaki arkadaşlarına göre çok daha farklı bir yaşantı sürdüğünü söyleyerek söze başlayabiliriz. Aynı zamanda sosyal hayatı içerisinde oldukça saygın bir zat olarak bilinen babası, aslında evde şiddet uygulamakta ve şiddet yanlısı biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Annesi ise bu adamın uygulamış olduğu şiddet sebebiyle oldukça sık bir biçimde akıl hastanelerine gitmek zorunda kalmaktadır.

Jewel ise kardeşi Esther ile kendine küçücük bir dünya kurabilmeyi başarmıştır. Büyüdükçe de anne babalarını ve içinde oldukları şartları sorgulamaya başlarlar. Bildiği tek bir şey vardır aslında; onlar annesi gibi mağdur şekilde olmayacaklardır. Kendini yalnızca boks yaparken ve de kardeşiyle beraber vakit geçirdiği sıralarda iyi hissetmektedir. Onca senenin ardından bu babanın küçük kardeşine ilk defa el kaldırması sonucunda ise bu durum, aslında yeni yaşamlarının başlangıcı açısından itici bir güç durumunda olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir