Kiralık Konak – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu tarafından kaleme alınmıştır. Bu kitabın konusu temel olarak kuşaklar arasındaki farklardır. Jenerasyonların ahlak temelli çatışmaları farklı bakış açısı ile yazar tarafından işlenmiştir.

Kiralık Konak kitabının özeti: Babadan kalan zenginliği ile Naim Efendi çok tutumlu bir kişiliğe sahipti. 2.Abdülhamit zamanında gerçekten iyi mevkilerde yer bulmuştu. Çocukluğundan bu zamana kadar da İstanbul’un hep en kalabalık konağında zamanını geçirmişti. Bu kalabalığı toplantılarla, eğlencelerle birlikte gerçekten çok seviyordu. Ancak zamanın şartlarında öyle anlara denk gelmişti tüm bunlar yasaktı. Bu kalabalığı bırakın son zamanlarda konuşulan Türkçeyi bile anlamıyordu Naim Efendi.

Tam beş yıl önce Naim Efendi’nin karısı hayatını kaybetmişti. Konakta annesinin yerini Sekine Hanım almıştı. Sekine Hanım’ın eşi olan damat Servet Bey Naim Efendi’nin saflığından sürekli yararlanma çabasındaydı. Servet Bey’in oğlu Cemil ise 20 yaşında olmasına rağmen tüm lüks mekanların göz bebeğiydi şimdiden. Cemil’in kardeşi Seniha ise adeta dergi kapaklarındaki kızları andırıyordu.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Kiralık Konak kitabında Cemil Bey’in arkadaşı olan Faik Bey bir gün konağı ziyarete geldi. Tam da Seniha Hanım’ın beş çayında olduğu vakit. Seniha’nın tüm arkadaşları bunun sadece arkadaşlık olmadığını biliyorlardı. Günler ilerledikçe Faik Bey ve Seniha arasındaki aşk güçlenmeye başladı. Faik Bey aynı zamanda kumara düşkündü. Birkaç gün ortadan kaybolan Faik Bey konağı tekrar ziyaret etti. Fakat herkes uyuyordu. Seniha birden ne oldu diye irkilerek Faik Bey’e sordu. Ancak Faik Bey cevap vermemişti. Daha sonra Seniha kardeşinden Faik Bey’in kumarda kaybettiğini öğrendi.

Cemil para konusunda Seniha’nın yardım etmesi gerektiğini söyledi. Önce babasından istemesi gerektiğini söyledi. Daha sonra elmaslarını rehin vermesinin doğru olduğunu söyledi.  Bunun üzerine Seniha Cemil’e birkaç tane mahfaza verdi.

Konağı kiraya verme fikri ortada olduğundan beri Naim Efendi artık huzursuzlanmaya başlamıştı. Çünkü Naim Efendi tüm hayatını burada geçirmişti. Ama kardeşi olan Selma Hanım ısrarla Naim Bey’in yanına taşınmasını istiyordu. Konak da Naim Efendi ile gün geçtikçe yaş almaya devam ediyordu.

Yazar Hakkında Kısa Bilgi

Yazar hakkında kısa bilgi verecek olursak öncelikle yazarımız Karaosmanoğlu’nun Kahire’de dünyaya geldiğini söyleyebiliriz. Dönemin şartlarından dolayı da okul hayatını Fransız okulunda tamamladı ve II. Meşrutiyetin ilanından hemen sonra İstanbul’a yerleşti. Burada çeşitli yayınlarda, gazetelerde ve dergilerde yazmaya başladı. Birçok türde eserler vermiş ve dönemin güçlü edebiyatçılarından olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir