Kiralık Konak Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kitabı İncelemesi ve Konusu

Özet

Naim Efendi zengin, varlıklı bir kişiydi yakın zaman önce eşi vefat etmişti. Eşinin vefatı üstüne yalnız kalan Naim Efendi aslında eskiden sürekli dostları ile buluşan, yemeyi, içmeyi seven iyi bir adamdı. Babasından kalan bir serveti vardı ve bu serveti doğru kullanarak zenginliğine, zenginlik katmıştı. Fakat son zamanlarda ne konuşulan Türkçeyi anlıyor ne de yeni şarkılardan zevk alıyordu. Kızı Sekine Hanım babasının yanında olmaya çalışıyordu. Sekine Hanımın kocası ve çocukları vardı. Kocası Umumiye Müfettişi Servet Beydi. Servet Bey ise kurnaz bir adamdı ve konaktaki işleri o döndürüyordu. Oğulları Cemil ise henüz genç yaşta olmasına karşın, İstanbul’daki tüm büyük restoran, gazino ve bardan çıkmıyordu. Seniha ise modayı takip etmeyi seven zarif, güzel bir kadındı ve biraderi ile ilgili bazı sırları biliyordu.

 Pazartesi günleri Seniha’nın özel davetlilerinin geldiği çay günüdür. Sabah kalkıp güzelce ve şık giyinip salonda misafirlerini bekler. Hakkı Celis, Seniha’dan sadece 2 ay küçük olmasına rağmen Semiha’nın gözünde hep küçük, pantolonun dizleri çıkmış bir okul çocuğu gibi görünüyordu. Saat 5 olduğunda ise Cemil’in arkadaşı Faik Bey ziyarete geldi. Küçük yaşından itibaren Avrupa’nın çeşitli ülkelerini, şehirlerini gezmiş olan Faik Bey son derece kibar birisiydi. Seniha ve Faik Beyin arasında yavaş yavaş başlayan aşk, ileriki zamanlarda Faik Bey için kumar kadar vaz geçilmez bir hal alacaktı. Faik Bey ile Seniha tartışmışlardı ve bir sabah Faik Bey sabahın erken saatlerinde konağa gelmişti. Onu o saatte konağa getirenin ne olduğunu anlamayan Seniha sonradan kardeşi Cemilden öğrenecekti. Faik Bey kumarda 350 lira kaybetmiş ve paraya ihtiyacı vardı. Cemil parayı büyükbabasından istemesini söyledi ama bu istemeyen Seniha kendi mücevherlerinden verdi. Bu durum onu şaşırtmıştı.

Ana Fikir

Paranın büyüsüne kapılıp yanlış şeyler yapmanın sonucunda olan olaylar.

Şahıslar ve Olaylar

Naim Efendi: Zengin bir adamdır ve konağın sahibidir. Neşeli bir insan olmasına rağmen eşinin vefatı sonrasında yalnız kalmıştır.

Seniha Hanım: Güzel ve modayı takip etmeyi seven bir kadındır. Neşeli birisi olmasına rağmen yaşanan bazı olaylar onu içine kapanıklaştırmıştır.

Faik Bey: Aileyi zora sokan varlıklı bir ailenin oğludur.

Hakkı Celis: Senihayı sevmektedir ama içine kapanık sessiz birisidir.

Yazarın Hayatı Hakkında Bilgi

1889 yılında Kahire’de doğmuştur. Eserlerinde Türk toplumunun zaman içinde yaşadığı değişiklere değinmiştir. Kiralık Konak ve Yaban ise en bilinen eserleridir.

Yazarın Diğer Eserleri

Roman: Kiralık Konak, Yaban, Hüküm Gecesi, Bir Sürgün, Ankara 

Öykü: Rahmet, Bir Serencam, Milli Savaş Hikâyeleri, Ceviz 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir