Kemal Tahir’in Esir Şehrin İnsanları Kitabı Özeti

Esir Şehrin İnsanları Kitabı için İstanbul’un işgali üzerine durulduğunu söylemiştik. II. Abdülhamid döneminde yaşayan zengin paşalardan birinin oğlu olan Kamil Bey, I. Dünya savaşının ardından eşi ve çocuğu ile birlikte İstanbul’a döner. Ancak eski zenginliğini kaybettiğinden bir konağı yıktırır ve buradan kazandığı para ile yıktırdığı konağın selamlığını onarır. Ailesi ile burada yaşamaya başlar.

İşgal altında olan İstanbul’da iş bulmak oldukça zorlayıcı bir durumdur. Bu süreçte Kamil beye ilk okuldan arkadaşı yardımcı olur. Kamil bey, bir gazetede çalışmaya başlar ancak gazete Anadolu’nun direnişini savunan bir gazete olduğundan hapse atılır.

Kocasının hapse girmesinin ardından eşi Nedime’nin halen istikrarlı bir şekilde bu gazeteyi çıkarıyor oluşur, Kamil beyin içinde daha önce hiç bu denli belirmeyen vatanseverlik duygusunu kabartır. Böylece yaptığı şeyi sadece bir iş olarak görmekten vazgeçer.

Kamil Bey, hapisten çıktıktan sonra kuvayı Milliye hareketinde aktif olarak yer almaya başlar. Silah taşıma konusunda halkına yardımcı olur. Aynı zamanda Anadolu’ya düşmanın saldırı planlarının ulaşmasını da sağlar. Bu görev sırasında gözaltına alınan Kamil bey, babasının paşa olmasından dolayı tutulduğu yerde iyi karşılanır. Karısının suçsuz olduğunu her zaman belirten Kamil bey, hapis hayatı yaşamaya başlar.

Esir Şehrin İnsanları Kitabı,ile aslında hayattan çok fazla ders çıkarırken, gerçek bir dönemin de zorlu şartlarına şahit oluyoruz. Eşinin suçsuz olduğunu daima savunan kamil bey bu nedenden dolayı, 9 yıl hapse mahkum edilir. Kitap ise bu şekilde sonlanır. Bu dönemde yaşayan insanların yaşadığı zorlu koşullar ve içlerindeki direniş umudu sizleri sürükler nitelikte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir