Kemal Bekir Hayatı ve Eserleri

Kemal Bekir farklı alanlarda yapmış olduğu çalışmalar ile tanınmış bir isimdir. Biz Kemal Bekir’i roman yazarı, tiyatro ve dizi oyuncusu ve yönetmen olarak görebilmekteyiz. Sanata dair birçok alanda aktif olarak çalışmalar sağlayan bir kişidir. Yazar Kemal Bekir 1924 doğumludur. Memleketi Denizli’dir. En başta rol aldığı dizilerle her kesimden bireylerin tanıdığı bir isim haline gelmiştir. Hemen hemen herkesin bildiği ve o dönemde yer alanların severek izlediği “Üvey Baba”, “Baba Evi” ve “Kurtuluş” gibi televizyonların sevilen dizilerinde rol almıştır. Ayrıca başarılı bir roman yazarı olması, tiyatro ile ilgilenmesi ve başarılı oyunlar sergilemesi de Kemal Bekir’in sanat dünyasında tanınıp sevilmesini sağlamış etkenlerdendir diyebiliriz. Girdiği her alanda başarı sağlamıştır. 13 Ocak 2014 tarihinde yaşama veda etmiştir. İstanbul’da vefat etmiş olan Kemal Bekir, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilmişti.

Kemal Bekir Eserleri

Kemal Bekir, adını tiyatro ve dizi oyuncusu, yönetmen ve yazar olarak duyurmuş bir isimdir. Aynı zamanda başarılı bir sanatçıdır. Kemal Bekir üzerinde çalıştığı her alanda, oluşturduğu tüm eserlerde başarı elde edebilmiştir. Çeşitli dizilerin başarılı bir oyuncusu olabilmiş, severek izlenebilmiştir. 

Yabancılar adlı romanını 1958 yılında kaleme almıştır. Bütün Öyküler adındaki öykü Kitabı 2006 yılında yayımlanmıştır. Ayrıca yine roman türünde kaleme aldığı Kaçaklar adında bir eseri daha bulunmaktadır. Bu eserini 1961 yılında yazmıştır.

Tüm Eserleri:

  • Düğün- Utanmaz Adam (Toplu Oyunları)
  • Sultan ile Kızları- Tuhaf Bir Ölüm (Toplu Oyunları)
  • Düşüş
  • Unutmamak
  • Kaçaklar
  • Hücre
  • Kâmil Bey
  • Kanlı Düğün
  • Yabancılar

Bu eserler içerisinde yer alan Kaçaklar romanı farklı olay örgüsü ile aşk konusunu işlemiş eski bir romanıdır. Yazar bu romanında psikolojik tahlillere de yer vererek özel bir eser oluşturmayı başarmıştır. Bu yönüyle de farklılığını ve başarısını edebiyat dünyasına gösterebilmiştir diyebiliriz. Çok sayıda ve çeşitli türlerde eserleri olan Kemal Bekir sevilerek izlenen bir oyuncu, severek okunan bir roman yazarı olarak yaşamını sürdürmüştür. Tüm bu eser ve çalışmaları ile gerek Türk edebiyatına gerekse de sanat dünyasına çok sayıda katkı sağlamıştır diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir