Kemal Ateş Hayatı

Kemal Ateş, romanları ve öyküleri ile bilinen bir yazar olarak edebiyatımızda anılmıştır. Yazar, 1947 Kırşehir doğumludur. Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olduktan sonra “Türk Romanında Yöre Dili” tezini yazmış ve öğrenim hayatında önemli bir adım atmıştır. Eğitim sürecini neticelendirmemiş, aynı üniversitede çalışmalarını sürdürmüştür. Edebiyat mezunu bir isim olarak yazılarıyla da ön plana çıkmıştır. Biz Kemal Ateş’i sadece Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim görevlisi olarak değil, aynı zamanda bir yazar olarak tanıyabilmekteyiz.

Kemal Ateş yazılarının pek çoğunu çeşitli gazete ve dergilerde yayımlamıştır. İlk olarak Barış ve Vatan gazetelerinde yazılarını yayınlayan yazar, daha sonraki süreçte Virgül, Varlık, Türk Dili gibi dergilerle yazılarını paylaşmıştır. Yazdığı eserler ile çeşitli ödüllerin de sahibi olmuştur.

Kemal Ateş Eserleri

Kemal Ateş edebiyat üzerine eğitim almış bir öğretim görevlisi, aynı zamanda da bir yazardır. Edebiyat alanında yaptığı eğitime dair çalışmaları olan Kemal Ateş, edebiyatın çeşitli türlerinde eserler de kaleme almıştır. Bu eserler oldukça başarılı denilebilecek özelliktedir. Nitekim yazmış olduğu eserler ödüle layık görülmüştür. Edebiyat türleri içerisinden roman, öykü, çocuk kitabı ve inceleme kitabı örnekleri vermiştir. Birçok türde eser verdiğini bu şekilde ifade edebiliriz.

Romanları:

  • Toprak Kovgunları
  • Geç de Olsa

Çocuk Kitapları:

  • Yitik Kuzular
  • Çıngırak

Öyküleri:

  • Çürük Kapı
  • Bir Şarkıyı Dinlerken
  • Küskün Fotoğraf

İnceleme Türü Kitapları:

  • Türk Dili
  • Öğretemediğimiz Türkçe

Kemal Ateş Yazmış olduğu bu eserler içerisinde yer alan romanı Toprak Kovgunları ile ödül sahibi olmuştur. Bu romanının yanı sıra Yitik Kuzular adıyla yayınladığı çocuk kitabı ile de Orhan Kemal Öykü Başarı Ödülü sahibi olmuştur.  Ayrıca Çürük Kapı öyküsü de ödüle layık görülmüştür. Edebiyat dünyasının önemli isimlerinden biri olan Kemal Ateş, roman, öykü ve diğer türde kitapları ile ilgi görmeye devam etmektedir. İnceleme türü kitapları ile de özellikle edebiyat öğrencilerine kaynak olabilmektedir. Kemal Ateş eserleri edebiyata yapılan katkı niteliğinde görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir