Kayıp Kızın Hikâyesi – Elena Ferrante Kitap Konusu ve İncelemesi

Ünlü Yazar Elena Ferrante tarafından yazılan ve oldukça etkili bir kitap olarak karşımıza çıkan Kayıp Kızın Hikayesi adlı kitap değişik özelliklere sahip iki kadını anlatmaktadır. Kitapta geçen kadınların ismi ise Lina ve yazar Lenu’dur. Bu kitap aynı zamanda Napoli romanlarının son kitabı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kayıp Kızın Hikayesi kitabının konusunu ele alırsak eğer bahsettiğimiz bu iki kadının kocalarını, çocuklarını anlatmaktadır.

İki kadın da Napoliye geri dönerek tekrardan birbirlerini buluyorlar ve yeniden birbirlerine destek oluyorlar. Yaşadıkları hayat içinde hiçbir şekilde pes etmeden ayakta kalmaya ve yasaklarla mücadele etmeye devam ediyorlar.

Kitap Hakkında

Romanda kocasını ve Floransa’daki hayatını geride bırakmış olan Lenu, yasaklara meydan okuyarak sevgilisi Napoli ile tanışıyor. Artık ünlü bir yazar olarak toplumda yer kazanmayı başarmış olan Lenu bu tabulara meydan okuyacak gücünü buluyor. Lina ise zekâsı ve girişimciliği sayesinde refaha kavuşuyor ancak yine de bu durum onun doğup büyüdüğü şehirden kurtulmasına yeterli olmuyor. Aksine başarısı onu yaşadığı toplumun nüfusuna işlemiş olan maçolukla ve şiddetle burun buruna getirmiştir. Her durumda bu dünyayı reddetse bile yine de bir şekilde içine düşmesi ondaki gizli lider ruhunu ortaya çıkarmasını sağlamaktadır. Ancak kesinlikle Lina duracak ya da boyun eğecek birisi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir