Kaşağı – Ömer Seyfettin

Konu

Kardeşine iftira atan küçük bir çocuğun ve kardeşinin yaşadıkları hüzünlü olayı anlatılmaktadır.

Özet

Annesi İstanbul’a giden Hasan kendinden bir yaş büyük olan abisi ile Dadaruh ile birlikte kalmışlardır. Dadaruh babasının seyisi olan yaşlı bir adamadır. Dadaruh tımar yapmak için eline kaşağı alıp işe başlar. Bunu gören çocuğun çok hoşuna gider ve o da yapmak ister. Dadaruh çocuğu tosunun sırtına çıkartır ve yapmasına izin verir fakat çocuk Dadaruh gibi yapamadığı için üzülür. Çocuk yılmaz ve ertesi gün tekrardan gelir ve yine eline kaşağı alıp iş yapmak ister. Dadaruh çocuğa bu sefer izin vermek istemez ama kırmamak içinde ancak bir at kadar uzun olduğunda bunu yapabileceğini söyler. Bir kardeşi Hasan ile Dadaruh dereye giderler. Yalnız başına kalan çocuk bunu fırsat bilip atları tımarlamak ister ama kaşağıyı bulamaz. O da annesinin ona İstanbul’dan hediye olarak yolladığı fakfon kaşağıyı kullanır ama atların canı acımış olsa gerek ki yerlerde durmazlar. Ucunu köreltmek için duvara sürter ve körelince tekrar dener.

Fakat atları gene bundan hoşnut olmaz ve çocuk sinirlenerek hıncını kaşağıdan alır ve Dadaruhun gözü gibi baktığı kaşağını parçalar daha sonrasında da yalağın içine atıverir. Babası su alırken bu kırık kaşağıyı görür ve bunu kimin yaptığını sorar. Çocuk ise yalan söyleyerek kardeşi Hasan’ın gizlice kırıp attığını söyler. Hasan yapmadım dese bile kimse ona inanamaz ve babası ‘’ Utanmaz yalancı ‘’ diyerek tokat atar. Bundan sonra Hasan’ın ahıra gelmesi yasaklanır ve abisi ahırda tek başına oynar. Aradan 1 sene geçmesine rağmen Hasanın yasağı kalkmamıştır.  Bir gün Hasan çok hastalanır ve hizmetçiler kardeşinin öleceğini söyler. Abisi gece boyu uyuyamaz ve gece rüyasından Hasan’ı görür. Hasan abisine İftiracı! Diyerek ağlar. Sabah olunca iftirasını söylemeyi düşünür ama kardeşi sabah olmadan ölmüştür.

Ana Fikir

Yalan söylemenin sevdiğimiz insanlara verdiği zarar.

Şahıslar ve Olaylar

Hasan’ın abisi: Atları çok sevdiği için sürekli onlarla vakit geçirmek isteyen bir çocuktur ama kardeşine iftira atarak ona hayatının kötülüğünü yapar. 

Hasan: Masum küçük bir çocuktur.

Dadaruh: Atlarla ilgilenen evin seyisidir. İyi bir adamdır ve çocukları çok sever.

Baba: Katı ve otoriter bir babadır.

Yazar Hakkında Bilgi

Türk edebiyatında değerli eserler yazmış bir yazar olarak karşımıza çıkan Ömer Seyfettin 1884 yılında Balıkesir, Gönen’de dünyaya gözlerini açmıştır. Yakın arkadaşı olan Ali Canip Yöntem anısını yaşatmak adına Ömer Seyfettin ve Hayatı aslı bir kitap yazmıştır. Değerli yazar Ömer Seyfettin 1992 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Yazarın Diğer Eserleri

Öyküleri: Busenin Şekl-i İptidaisi, Küçük Hikâye, Bahar ve Kelebekler, Bilgi Bucağında, Kaşağı, Tuhaf Bir Zulüm, Ashab-ı Kehfimiz, Çanakkale’den Sonra, Fon Sadriştayn’ın Karısı, Ezeli Bir Roman, Terakki, Açık Hava Mektebi, Bir Kayışın Tesiri, Memlekete Mektup, Bir Temiz Havlu Uğruna, Tarih Ezeli Bir Tekerrürdür, Acaba Ne İdi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir