Karatay Diyeti – Canan Efendigil Karatay

Ülke sınırları içerisinde nerede ise Karatay Diyeti duymayan bir isim bulmak imkansız denecek kadar azdır. Her ne kadar bu diyeti bilmeyen isim yok denecek kadar az olsa bile kitabı okumayan sayısı da buna tam tersi olacak şekilde çok fazladır.

İnsanlar okumak yerine daha çok az da olsa bilinen bilgiler ile yetinmeyi bunları denemeyi tercih ediyor. Karatay Diyeti kitabını her ne kadar okuyan sayısı oldukça az olsa bile bir kere okuyanlar genel olarak iyi ki okudum ve keşke daha önce okusaydım düşüncesine düşüyor. Kilo vermekten de ziyade sağlıklı bir şekilde insanın hayatına devam edebilmesi adına gerçekten de kesinlik ile okunması gereken kitaplardan bir tanesi oluyor.

Karatay Diyeti Üslubu

Karatay Diyeti kitabı genel olarak kilo vermek adına yazılmış gibi düşünülüyor olsa bile yazılma amacı bu değildir. Daha çok insanların yanlış bir şekilde sağlıklı besleniyoruz dediklerini göstermek, asıl sağlıklı beslenme nasıl olur öğretmek adına yazılan bir yapıt. Sağlıklı bir hayat adına gerekli olan her ne var ise burada bulmak mümkün olacak.

Bu noktada insanlar sağlıklı bir şekilde beslenmeye ve bu şekilde yaşamaya başladıkları an zaten buna paralel olarak kilo vermeye başladıklarını da göreceklerdir. Kitap içerisinde laf salatalarına yer vermek yerine daha çok her şeyi bilimsel veriler ile açıklamayı tercih etmiştir. Kitabı Türk yazarların okuması adına yazmış olmasından kaynaklı olarak daha çok Türk mutfağına uygun bir şekilde yazmayı tercih etmiştir.

Bir kere eğer kitap okunursa gerçekten de verilen diyetleri uygulamamak pek de söz konusu olmayacaktır. Aslında kitabın genel hatları da mantıklı bakılınca da bu noktada tek görev insanların iradesine yani yine kendilerine düşüyor. Kitabı bir kere okuduktan sonra bilinen noktalarda belli başlı yapıda olan şeylerin neden iyi ya da diğerlerinin neden kötü olduklarını da daha iyi anlamak mümkün olacak. Bedeni dinlemeye başlamak bunun ilk adımı olacaktır. Hala okumak için geç kalanların bir an önce kesinlik ile okuması gereken eserlerden bir tanesidir.

Karatay Diyeti İçeriği

Karatay Diyeti kitabı her ne kadar adı öyle olsa bile diyet kitabı değildir. İnsanlar ilk başlarda okumadıkları için içerisinde bir kibrit kutusu peynir ya da ekmek yeme gibi şeyler yazıyor gibi algılayabilir. Bunun gibi anlamsız ölçüler kitap içerisinde yer almıyor. Karatay Diyeti aslında bir yaşam biçimi demek de daha doğu olacaktır.

Yıllardır pazarlaması devam eden beslenme balonları gibi değil de bunları patlatarak doğru beslenme nasıl ve ne demek onları tam anlamı ile anlatıyor. Burada kilo vermek değil asıl hedefin sağlıklı yaşamak olduğunu gösterecek. Zaten sağlıklı bir şekilde yaşamayı tercih eden isimler kendileri buna paralel bir şekilde kilo vermeye de başlayacaktır. Kitap baştan sona kadar insanların bedenlerini tanıması ve bu noktada nasıl yaklaşması gerektiğine dair bilimsel kanıtların yer aldığı veriler içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir