Kapı – Magda Szabo

Magda Szabó’nun, kalem aldığı Kapı adlı eseri; ince ve hüzünlü bir mizah duygusuyla anlattığı otobiyografik unsurlar taşımaktadır. Magda Szabo Kapı isimli kitabıyla 2003 senesinde, yabancı isimli roman dalı çerçevesinde Fransa’nın en saygın ve en kaliteli ödüllerinden biri olan Femina’yı kazanmıştır. Kitabın içerik kısmında ise bir yazar ve bu yazara ev işleri konusunda yardımcı olan yaşlı bir hizmetçi konu edilir. Önceleri birbirlerini anlamakta hatta benimsemekte zorlanırlar.

Zaman içinde ise çocukluk ve gençlik travmaları yaşayan yaşlı kadınla, yazar arasında çatışmalı ve neredeyse tutkulu bir ilişki kurulur. Kadın, Macaristan’ın yakın tarihiyle beraber örülmüş, başına buyruk, mesafeli, tragedya kahramanlarını andıran anne figürünü andırmaktadır. Hem hayvanların hem de aynı zamanda insanların dilinden gayet iyi anlayan, bununla beraber cesur ve bilge karakterdeki Emerenc, yazarın; hayata, sanata ve ölüme dair doğru bildiklerini sorgulamasını sağlamaya yardımcı olur.

Magda Szabo ve Eserleri

Macarlı Magda Szabo eserleri farklı türlerde karşımıza çıkar. Magda Szabo; romancı ve aynı zamanda dramalar, denemeler, hatıralar ve şiirler yazmıştır. Eserleri 42 ülkede ve 30’dan fazla dilde yayınlanmıştır.Aynı zamanda en çok tercüme edilen Macar yazar olarak bilinir. Szabó, şair olarak yazmaya başlamıştır ve ilk kitabını şiir türünde yayınlamıştır. Bárányadlı eseri ise ikincisi olarak yayınlanmıştır. Vissza az emberig adlı eserini, 1949 yılında çıkarmıştır. 1949 yılında ise Szabó, Baumgarten Ödülü’ne layık görülmüştür.

Fresko adlı eserini 1958 yılında yayınlamıştır. Romanda; bir cenaze için bir araya gelen bir püriten ailesinin hikâyesini anlatmıştır. Aynı yıl, o başlıklı şiir türünde başka bir kitap yayınlamıştır. The Fawn adlı eserinde ise; bir aktrisin, zor ve fakirleştirilmiş çocukluğunun üstesinden gelme mücadelesi üzerine durduğu bir roman yayınlamıştır.Bu romanda, Szabó; modern kadının psikolojik ve iç dünyasını etkili bir şekilde tasvir etmiştir.

MagdaSzabo eserleri şöyle:

  • The Fawn
  • Söyle Sally
  • Domuz öldürme gecesi
  • Kapı
  • Katalin Caddesi
  • Iza’s Ballad
  • Abigail

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir