Kanunsuzlar – Harold Robbins

Frank Kane isimli bir çocuğun hayatı boyunca başından gelen olaylar konu alınmıştır.

Kanunsuzlar Kitabının Özeti

Kanunsuzlar kitabının özeti Frank Kane karakteri etrafında anlatılabilir. Frank Kane, rahibe anne ve rahip babası ile bir kilise de yaşayan yetim bir çocuktur. Hayatı için sürekli para kazanmaktadır. Küçük yaşına rağmen bu yüzden yaşıtlarına göre hem daha olgun hem de daha güçlü bir bedene sahiptir. Okulda ise gerçekten haylaz bir çocuktur. Ancak her çocuğun ailesi ile yaşıyor olduğunu bilmek onu gerçekten üzüyordur.

Günlerden bir gün bu çocuğun bir dayısı olduğu ortaya çıkmıştır. Dayısının ismi Morris’tir. Kilise bir sorun görmediği için çocuğun dayısının yanında yaşamasına izin verir. Frank dayısının yanında yaşamaya başladığı andan itibaren hayatı değişmiştir. Okulda her alanda başarılı olmuş ve bu yanında yaşadığı aileyi de memnun etmiştir. Keough’un yanında çalıştığı için de maddi olarak bu aileye bir yük olmamaktadır.

Bir gün dayısı ile yengesini konuşurken duyar ve istemsizce kulak misafiri olur. Dayısının verem olduğunu öğrenir ve tedavi için de Arizona’ya gitmesi gerekmektedir. Tüm parasını vermeyi teklif eder. Artık aileden biri gibi olmayı başarmıştır. Ancak kilise bu durumda Kane’i tekrardan çağırmaktadır. Fakat Frank Kane aynı gün kaçmış ve dayısının peşine Arizona’ya doğru yola koyulmuştur. Orada bir manavda işe girer ve Gerro ile tanışır. Gerro hep başı belada olan bir tiptir. Her seferinde de Frank onu kurtarır. Frank kalbine karşı koyamaz ve Gerro’nun sevgilisi Marianne’ye aşık olur.

Kanunsuzlar kitabının özeti şu şekilde devam eder… Yine başının belaya girdiği bir gün Gerro polis tarafından dövüle dövüle öldürülür. Bunu gören Frank de hızını alamaz ve polisi istemeden de olsa öldürür. Frank bunu Marianne’ye anlatmak zorunda kalır. Zaten Marianne de Frank’ten hoşlanmaktadır. Marianne hiç çalışmadan evde oturmasını istemektedir Frank’ten. Çünkü Marianne çok zengindir. Ancak Frank çalışmak ister. Çalışmayınca erkeklik gururu yerle bir olmuş gibi hisseder. Kane ile Silk Fenelli karşı karşıya gelir. Silk Fenelli burada vurulur ve Frank ona yardım eder. Bu yardım dolayısıyla Frank bir anda kendini tehlikeli işlerin başında bulmuştur. Frank’in yakın arkadaşı Marty ise vali olmuştur ve görevi de Frank’i yakalamaktır. Kane’den çok hoşlanan Janet ve Marty ise Kane’i durdurmak isterler ve başarılı da olamazlar. Ama bunun sonunda Janet ile Frank evlenir. Janet doğum yaparken hayatını kaybeder. Frank ise oğlunu kiliseye gönderip savaşta hayatını kaybeder.

Kitabın Yazarı Hakkında Kısa Bilgi

Kitabın yazarı hakkında kısa bilgi verecek olursak 1900’lü yıllara doğru gitmemiz gerekiyor. Çünkü yazarımız Harold Robbins, Amerika’nın New York eyaletinde tarihler 21 Mayıs 1916’yı gösterdiğinde dünyaya gelmiştir ve bu romanı da milyonları bulan satış rakamlarını bulmuştur. 14 Ekim 1997’ de ise hayata gözlerini yummuştur. Eserlerin bazıları ise şu şekildedir:

  • Aşkın Kanunu
  • Mafya
  • Tecavüz
  • Tutku Fırtınası
  • Betsy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir