Kamuran Şipal Hayatı ve Eserleri

Kamuran Şipal, eğitim hayatını edebiyat üzerine kurmuş bir yazar olarak karşımıza çıkar. Şipal, bir yazar olmanın yanı sıra başarılı bir çevirmen olarak da karşımıza çıkar. 1926 Adana doğumludur. İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünü okumuştur. Bir dönem Türk Dil Kurumu öykü yarışması düzenler.

Kamuran Şipal ’de bu yarışmaya katılarak birincilik elde eder. Bu yarışma sonrasında yazarlık yeteneğini duyuracaktır. Oldukça başarılı türlerde eserler yazmış bir isimdir Kamuran Şipal. Yalnızca telif eserleri ile değil, farklı edebiyatlardan yapmış olduğu çevirilerle de bilinir. Batı edebiyatının başarılı yazarlarına ait çok sayıda eserin çevirisini yapmıştır. Ayrıca roman ve öykülerinden farklı olarak kaleme almış olduğu inceleme türünde çalışmaları da bulunur.

Kamuran Şipal, üniversite hayatı ve sonrasını edebiyata adamış bir isimdir. Bu süreç boyunca telif eserler yazmış, araştırmalar yapmış, hatta Batı edebiyatında bilinen güçlü yazarların önemli eserlerinin çevirisini yapmıştır. Çeviri üzerine çok sayıda eseri vardır. Yaşamını bu şekilde idame ettiren yazar 18 Eylül 2019 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Kamuran Şipal Eserleri

Kamuran Şipal, edebiyat dünyasında bilinen başarılı roman ve öykü yazarlarından biridir. Öykü, roman ve inceleme türünde çeşitli eserler yazmıştır. Yazmış olduğu ilk öykü türündeki eseri 1962 tarihli “Beyhan” adlı öyküdür. Bazı öyküleri ile çeşitli ödüllerin sahibi olmuştur.

1953 yılında Türk Dil Kurumu Öykü Yarışması’nda ödül almış, ayrıca 1965 yılında Sait Faik Hikâye Armağanı, 2011 yılında ise Orhan Kemal Roman Armağanı ödüllerini almıştır. Aldığı ödüllerden anlaşılacağı gibi oldukça güçlü bir kaleme sahip yazardır. Roman türünde ilk eserini 1998 yılında vermiştir. Demir Köprü yazarın roman türündeki ilk eseri olarak karşımıza çıkar. Bu romanı yazdıktan sonra 2010 yılında Sırrımsın Sırdaşımsın adlı romanı kaleme almıştır. Kamuran Şipal eserleri içerisinde güçlü kaleminin ve özel anlatımının izlerini görmek mümkün olur.

Romanları:

  • Demir Köprü
  • Sırrımsın Sırdaşımsın

Öyküleri:

  • Beyhan
  • Elbiseciler Çarşısı
  • Büyük Yolculuk
  • Köpek İstasyonu
  • Gece Lambalarının Işığında
  • Buhurumeryem

Öykü ve romanlarının dışında Çağdaş Alman Hikayesi adlı inceleme kitabı olduğunu da ekleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir