Kamelyalı Kadın Kitap Özeti ve İncelemesi

Alexander Dumas imzalı eserlerden biridir. Kitapta yazar kendi hayatından bir hikayeyi paylaşmıştır. Aşkın ve romantizmin güzel örneklerinden biri olan Kamelyalı kadın, yazarın tanınmasını sağlayan eserlerden bir tanesidir. Özellikle birçok dile çevrilerek yazarın popülerliğinin artmasına da katkı sağlamıştır. Yazar bu kitapta kendi hayatında şahit olduğu olayları dile getirmiştir. Anlatım bu nedenle çok daha etkileyici ve sade bir şekilde olmuştur. Tutkulu bir anlatım ile insanları etkisi altına alan eserlerden bir tanesidir. Aşk hikayesinin altında dönemin sorunlarını da gözler önüne sermektedir. Bu nedenle toplumsal durumlara da ayna tutulmaktadır.

Özet

Roman karakterleri tutkulu bir aşkı insanlara aktarmaktadır. Bir hukukçu ile fahişenin şakını anlatan kitap, baş karakterlerden birinin özelliklerinden ismini almıştır. Fahişe olan Marguerite, kamelyaları ile ünlendiği için çevresinde Kamelyalı Kadın olarak bilinmektedir. Bu kadın genellikle zengin erkekleri ağına düşürüp onların maddi durumlarından faydalanmaktadır. Bu nedenle erkeklerle genellikle gönül ilişkisi kurmamaktadır. Fakat karşılaştığı hukukçu, onun hayata bakış açısını değiştirir. Başlarda yine harcamalarından geri kalmasa da sonraki zamanlarda daha sakin bir hayat yaşamaya kendini alıştırır. İkili arasında tutkulu ve gerçek bir aşk başlar. Fakat hukukçu Armand’ın ailesi bu ilişkiyi istememektedir ve bitirmek için çareler arar.

Armand’ın babası çifte sürekli baskı yapar ve bir gün artık Marguerite dayanamayarak ilişkiyi bitirmeye karar verir. Eski hayatının izlerini de yeni hayatından silemediği için bu durum kaçınılmaz olmuştur. Gel zaman git zaman hayat bu çifti yeniden bir araya getirir. Tüm olumsuzluklara ve hayattaki farklılıklara karşın ilişkilerini yeniden yaşamaya başlarlar. Kader ağlarını örüp bu genç çift için başka planlar yapmıştır ve Marguerite amansız bir hastalık ile savaşmaya başlar. Tutkunun ve aşkın gerçeği olan bu roman sürükleyici anlatımı ile de sevilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir