Kaizen – Sarah Harvey Kitap Konusu ve İncelemesi

Japonların kalıcı değişimin sırrı olarak nitelediği Kaizen metodunu inceleyen yazar, Japon kültürüne âşık olarak bu kitabı yazmış. Kaizen uygulaması 2 ila 5 gün sürebilen bir metot. Özel olarak oluşturulmuş fonksiyonel bir takım tarafından yürütülen süreç, iyileştirmelerin belli bir iş planına dayalı olarak yapılması halinde çok başarılı sonuçlar alabilmeye olanak sağlıyor. İmalat sektöründe uygulandığında çok çabuk sonuç alınarak iyileşmeyi gözle görülür bir hele dönüştüren metot, Japonlar tarafından Hizmet veya teknik alanlarda da sıklıkla kullanılıyor.

Sarah Harvey Kimdir?

Yayıncılık sektöründe çalışmakta iken işini bırakarak Japonya’ya yerleşen yazar, orada yaşadığı 6 ay boyunca Japonları tüm yönleriyle inceleyerek bazı çıkarımlar elde ediyor. Bireysel veya toplumsal gelişmeyi sağlayacak alışkanlıklar edinilmesine olanak sağlayan kitabı yazdığında Tokyo’da serbest yayıncı ve yayın danışmanı olarak çalışmakta olan yazar, bu dönemlerde Kaizen metoduyla tanışıyor. Günümüzde Londra’da yaşamını sürdüren Sarah Harvey, yaşamını değiştiren Japonya macerası sonrasında bir edebiyat ajansına bağlı olarak çalışıyor.

Kaizen Kitabının Konusu

Kitap, Japonya’nın oldukça kısa süre içerisinde çok büyük gelişme göstermesinin altında yatan sebeplerden biri olan Kaizen metoduna dair ayrıntılar veriyor. Kaizen aslında küçük ve istikrarlı adımlarla alışkanlıklar kazanmaya yönelik olarak geliştirilmiş bir metot.

Ancak bu metodun en önemli yanı, alışkanlıkların insan yaşamını her zaman daha iyiye taşıyacak şekilde edinilmesi. Kitap, Sağlık, iş, ev ve sosyal ilişkilerde yapılabilecek küçük değişimlerden bahsediyor. Kitap okuyucuya, her seferinde küçük adımlar atılacağı için insanın gözünde büyümeyeceği ve bir süre sonra eski alışkanlıkların yerini yeni ve yararlı alışkanlıklara bırakacağı fikrini sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir