Kadınlar Rüyalar Ejderhalar

Ursula K Leguin’in yazdığı Kadınlar Rüyalar Ejderhalar kitabı bilimkurgu ve fantastik edebiyatına dair görüşlerin yansıdığı bir eserdir. Ursula K Leguin bilim kurgu ve fantezi edebiyatının önde gelen ve en önemli isimlerinden biridir. Yazdığı kitaplar da hayal gücünün önemine inanmış ve kurgularını buna bağlı olarak geliştirmiştir.

Kendi hayatı hakkında konuşmayı çok sevmeyen yazar büyüklerin dünyasından ki gerçeklikten çok çocukların dünyasında onların inandığı gerçekliğe önem vermiştir. Her bireyin kendi hayal gücünü farkına varmasını,  fantezilerden ve hayal gücümüzün bizlere sunduğu olaylardan korkmamamız gerektiğini bize anlatan usta bir yazardır.

Kitap Hakkında Bilgi

Ursula K Leguin’in yazdığı metis’in seçkiler bölümünden çıkan Kadınlar Rüyalar Ejderhalar adlı eserde kitap hakkında bilgi verilirken yazarı yakından tanımanızı sağlayacak birçok metin vardır. Ursula K Leguin’in yazdığı bu kitapta bizimle rüyaların diliyle konuşur ve ejderhaların öykülerini usta bir dil ile anlatır. Ursula K Leguin’in yazdığı metis kitabında denemelerden seçmelerin yer aldığı bu bölüm de kadınlar arasında ki ilişkiye dair metinlerde büyük bir özenle yer almaktadır.

Kitabın başlangıcı Everest şiiri ile yapılmıştır. Yazarın kitaplarında sade bir dil kullanmasının yanı sıra eserlerinde kurumsal tespitlerde bulunmuştur. Ursula K Leguin’in kitaplarında bilim kurgu ve fantastik türünü kullanmasının amacı kimsenin duygularını incitmeden mümkün oldukça çok şeye açıklık getirmek istemiş olması okurları arasında takdir edilecek bir durum olarak karşımıza çıkmıştır.

Ursula K Leguin’in eserlerini senli benli konuşuyormuşçasına yazıp, yaşadığımız şeylerden ders çıkarmamız gereken bazı olayları bu romanında çok güzel bir şekilde ifade etmiştir. Romanın dilinin sade olması romanın akıcı bir şekilde devam etmesi sağlayamamıştır ama makalelerin toplandığı bu kitap okundukça yüzde gülümseme bırakan sözlü ve yazılı kültürle ilgili enteresan tespitlerle doludur. Ursula K Leguin yaşadığı zaman boyunca çok fazla yolculuk yapmıştır ve kitaplarında kendi yolculuğu sırasında düşündüğü olayları anlatmıştır.

Ursula K Leguin’in yazdığı tüm kitaplar birer yolculuk öyküsünü ele almaktadır. Ursula K Leguin’in yazdığı Kadınlar Rüyalar Ejderhalar adlı kitabı da yolculuklarından bazılarını bir araya toplayarak oluşturduğu bir eser olarak karşımıza çıkmıştır.

Yazar Hakkında Bilgi

Ursula K Leguin adlı yazar hakkında bilgi verilirken birçok ödüle layık görülmesi dünya çapında önemli bir yazar olduğunun açıkça kanıtı olmuştur. Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde doğan yazar tüm dünyada bilim kurgu ve fantezi edebiyatının en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilmiştir. Bilim kurgu ve fantazi türünde yazdığı eserlerinin yanı sıra şiir, çocuk edebiyatı, tiyatro gibi alanlarda da çevirmenlik yapmıştır.

40’dan fazla dile çevrilen bu yazarın kitapları milyonlarca satış yapmıştır. Ursula K Leguin cinsiyetçi kalıplara meydan okuyan kendine özgü yeni bir tarz geliştirmiştir. Ursula K Leguin ilk kitabını 9 yaşında yazdı ve basılması için bir dergiye gönderdi. 1950’ler de bilim kurgu türünde kitaplar yazmıştır ancak hayatında yaşanan bazı olaylardan dolayı yazdığı bu kitapları 1965 yılında yayınlayabilmiştir. Nebula, Hugo, Pen Maluman, Locus, Gandalf gibi birçok dünya fantezi ödülüne layık görülmüştür. Yazarın yazdığı Yerdeniz Öyküleri adlı kitabı da anim türüne uyarlanmıştır. Bu usta yazar 22 Ocak 2018 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir