Kadın ve İktidar, Bir Manifesto – Mary Beard Kitap İncelemesi ve Konusu

Oldukça cesur bir dille yazılmış bir eser olan Kadın ve İktidar-Bir Manifesto, kadın haklarını savunan ve yazarın kendisi de dâhil olmak üzere tüm dünyadaki kadın düşmanlarına seslenen bir yapıt. Diğer feminist yazarların eserleriyle kıyaslandığında bir hayli sert bir üsluba sahip olan kitap, kadın düşmanlığına ait tarihi antik Yunan dönemlerinden başlayıp günümüze kadar uzanan bir biçimde gözler önüne seriyor. Kadın cinsine karşı kurulan tuzakları ve yapılan tüm haksızlıkları birçok örnek göstererek göz önüne seren kitap, güncel yaşamın her alanında liderlik rolünün neden sürekli erkeklere verildiğini sorguluyor.

Mary Beard Kimdir?

Ateşli bir kadın hakları savunucusu olan Mary Beard, 1 Ocak 1985 tarihinde İngiltere’de dünyaya gelmiştir. 18 yaşında Cambridge üniversite sınavlarına giren yazar, eğitimi sırasında bazı erkeklerin, akademik kariyer konusunda kadınları alaya almalarına şahit oldu. Bunun sonrasında feminist görüşleri benimseyen Mary Beard, 2004 yılında Cambridge Üniversitesinde profesör unvanını kazanmıştır.

İngiltere’nin en tanınmış klasikçilerinden biri olarak ünlenen yazarın annesi bir başpiskopos, babası ise mimardır. Tarih ve klasikler hakkında birçok kitap yazan Mary Beard, İngiltere’nin önemli dergilerinde yazarlık ve editörlük görevlerinde de bulunmuştur.

Kadın ve İktidar, Bir Manifesto Kitabının Konusu

Kadın ve İktidar, Bir Manifesto adlı kitap, kadınların tarihin başlangıcından beri uğradığı haksızlıklar ve küçük düşürücü eylemlere odaklanıyor. Homeros’un Odysseia’sına kadar uzanarak kadınların toplumlara liderlik rollerinden nasıl uzak tutulduğunu okuyucuya protest bir üslupla aktarıyor. Hillary Clinton, Elizabeth Warren, gibi tüm dünyada tanınmış kişiler üzerinden örneklemeler yaparak görüşünü savunan yazar, günümüzde sosyal medya üzerinden yapılan cinsiyetçi saldırıları da kapsayan bir ölçekte incelemeler yaparak kadınların kendilerine şu soruyu sormalarını istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir