Julio Cortazar’ın Sek Sek Kitabı Özeti

Julio Cortazar’ın kaleme aldığı tüm kitaplarda müzik, mitoloji ve felsefeye rastlamanız kaçınılmaz. Bu açıdan neredeyse çoğu kitabı okunması vakit alan ve derin anlamlara sahip olan eserlerdendir. Sek Sek Kitabı da okunması güç ve derin bir anlam içeren kitaplarından biridir. Okuyucularını oldukça çetrefilli bir düşünce teşvikine sürükleyen yazar, bu eserinde de yorucu bir okuma süreci ile karşımıza çıkıyor.

Kitap toplamda üç bölümden oluşur. Bölüm adları ise; Öte Yakadan, Bu Yakadan ve Her İki Yakadan’dır. Arzunun kibutzuna ulaşma konusunu sek seke benzeten yazar, bu sekseğin en alt yüzünün yer yüzü, en üst basamağının ise gökyüzü olduğunu savunur. Bu şekilde imgelemeler ile durumu açıklığa kavuşturur.

Özet

Sek Sek kitabı ilk bölümü olan Öte Yakadan kısmında; HoracioOliveria adında Arjantinli bir göçmen olan adam ve onun çevresindeki hayat anlatılır. Mekan Paris’te geçer. Horacio ve bir grup arkadaşının caz, blues, edebiyat ve felsefe konusunda yaptıkları derin tartışmaları konu edinir. Hayatı sorgulayan ana karakterimizin sevgilisi olan La Sibylle, kendisine göre hayatın anlamını çoktan kavramış ve kendi gerçeklerini en yalın şekilde yaşamaya devam eden biridir.

Kitabın ikinci bölümünde ise bizleri Bu Yakadan isimli bir başlık karşılar. Burada ana karakterimiz Paris’ten sınır dışı edilir ve memleketi olan Arjantine geri döner. İlk olarak bir sirkte çalışmaya başlayan Horacio, sonrasında tımarhanede çalışır. Bu süreçte kafasında geçen olaylar ve düşünceler aktarılır. Arjantin’de geçen günlerini konu eden kitapta, cazdan tangoya geçiş yapıldığını görebilirsiniz.

Sek Sek kitabı son bölümü olan Her İki Yakadan kısmında ise, Morelli isminde bir yazarın felsefik düşünceleri ile karşı karşıya kalıyoruz. Aslında bu karakter bir nevi yazarın kendisinin izdüşümü olarak da adlandırılabilir. Cortazar, arayışlarının bir sonuca varacağına inanan bir yazardır. Aynı zamanda herkesin hayalini kurduğu Arzunun Kibutz’una ulaşacağına da inancı olan bir yazar olarak karşımıza çıkar.

Kitabı okurken derin düşüncelere ve sorgulamalara dalacağınız, bir sayfa okuduktan sonra düşüncelerde boğulacağınız bir kitap olan Sek Sek, mutlaka okunması gereken kitaplardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir