Japon Yapmış, Türk Gezmiş – Onur Ataoğlu

Japon Yapmış, Türk Gezmiş; Japon Yapımı serisine ait Onur Ataoğlu tarafından yazılan son kitap. Japon ve Japonya içerisinde oldukça düşkün olan kişilerin kesinlik ile okuması gereken kitapların en başında geliyor. Okuyanlara eşsiz bir seri lezzeti sunacaktır. Türk tarafından yazılan bir kitap olması aslında sadece Türklerin anlayacak olduğu bir düzeyde yer alan espriler ile yazılması daha çok akıcı bir hale getirmiştir. Japonya kadar bir özel olan ülkeyi şahsımıza uygun bir şekilde nasıl görmek mümkün ise aslında yazar da o şekilde anlatmış. Gerçekten hem çok sevilerek hem de kahkahalara boğularak okunacak kadar güzel bir kitap.

Japon Yapmış, Türk Gezmiş Üslubu

Onur Ataoğlu Japonya ülke sınırlarına gittiği anda gezmiş olduğu her yeri tek tek anlatıyor. Adeta kitap okunurken sanki yazarın yanındasın da onun ile beraber geziyor gibi bir hisse kapılıyorsun. Gözlemlerine ortak olacak anılarına şahit olunacak kadar özel bir anlatım ile yer alıyor. Kitabı okurken Japonya ülkesine aşık olmamak elde değil.

Adeta her sayfasında bir kere daha aşık olunacak ve okurken de gülmeden edilmeyecek. Yazarın anlatımında üstüne basarak anlatılan yerler aslında zıtlıklar ülkesi olması insanların hayrete düşmesine de neden olacak. Japonya sınırlarında yer alma hayali olan kişilerin adeta daha da istekli olmasına yardımcı olacak. Hem bütçe olarak hem de yerler açısından adeta kitabı okurken hayaller kurmadan da edilmiyor.

Oldukça farklı ve inanılması zor olan bir kültürünün olması, coğrafyasının daha farklı bir halde olması insanları içten içe çeken durumlardan bir tanesi oluyor. Tokyo sınırlarından Okinawa sınırlarına kadar her şeyi en yalın dili ile anlatmış. Bu noktada yazarları adeta bu sınırlar arası çok özel bir yolculuk bekliyor.

Eğer seride yer alan önceki kitaplar okunmadıysa bir an önce onlar okunarak seriye başlamak daha doğru olacak. Peş peşe yer alan anlatımı ile hem ilk önerilerde yer alan hem de herkes tarafından çok beğenilen bir isim olmasına etki ediyor. İçerisinde bir yandan öğrenilecek bir yandan da çok fazla gülünecek şeyler yer alıyor. Okumayanların bu noktalardan mahrum kalmadan direk harekete geçmesi kendileri için daha etkili olacaktır.

Japon Yapmış, Türk Gezmiş İçeriği

Japon Yapmış, Türk Gezmiş kitap içeriği baştan sonra Tokyo’dan başlayıp Okiwa’ya kadar uzanan bir yolculuğu anlatır. Tabi ki de sadece bir yolculuk ile sınırlı kalmayacak ve bu noktada kişilerin başlarına gelen durumları da gösterecektir.

Kutsal olarak sayılan ruhların soylarından gelen özel bir kavim olarak anlatılan Japonlar herkesi hayran bırakacak. Hem o kadar büyük karmaşanın içinde hissedilecek kitap hem de öylesine dingin bir hayatın ne kadar farklı olduğunu en özel hali ile gösterecek. O halde sizler de direk bu seriye başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir