Japon Ne Yapmış – Onur Ataoğlu

Onur Ataoğlu 1970 yılında Ankara’da doğmuş, Türk yazardır. Yazar genel itibariyle gözlem yapmayı ve incelemeyi seven bir karaktere sahiptir. Edebi geçmişine bakıldığında çeşitli dergilerde yayımladığı gezi yazılarını görmek mümkündür. Gözlem yeteneği gezi yazılarında oldukça açık bir şekilde fark edilebilmiştir. İlerleyen süreçte aynı gözlem ve inceleme yeteneklerini kitaplarına yansıtarak, sıkı bir hayran kitlesi oluşturmayı başarmıştır. “Japon Ne Yapmış” kitabı ile adı duyulan yazar, kitabı okuyan kişilerin neredeyse tamamından olumlu yorum almıştır. Üçüncü kitabın gelip gelmeyeceği konusunda yazar herhangi bir açıklama yapmamış olsa da özellikle gezi yazıları okumayı seven hayran kitlesi kesinlikle üçüncü kitabı istemektedir.

Japon Ne Yapmış

Onur Ataoğlu tarafından 2011 yılında yayımlanan “Japon Ne Yapmış” kitabıdır. Onur Ataoğlu gezmeyi ve görmeyi seven, günümüzün modern gezginlerinden birisidir. Bu nedenle gezi yazıları ve bunun üzerine yazılmış kitapları okumayı seven kitleyi büyük derecede etkilemeyi başarmıştır. Kitapta kullanılan samimi ve sıcakkanlı üslup sayesinde yazar, okurlarla arasında bir bağ oluşturmuştur. Bu durum okuyan herkeste nefis bir his oluşmasını sağlamıştır.

Kitabın konusu incelendiğinde genel itibariyle Japonya’nın günlük hayatını anlattığını görmek mümkündür. Fakat asıl çekici olan ve okuyuculara keyif veren yanı “Japonya’da bir Türk olmak”tır. Yazar kitapta bir Türk’ün Japonya’nın günlük yaşantısına ayak uydurma sürecini, Japonların gelenek ve kültürlerini, ilginç icatlarını, dini inanç ve ritüellerini okurlara eğlenceli bir şekilde kendi gözünden anlatmıştır.. Entresan bilgiler ve komik detaylarla dolu kitabın devamı gelmeyecek olsa da Onur Ataoğlu’nun güncel yazılarına blog sitesinde erişebilmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir