Jack London – Beyaz Diş Kitap Özeti ve İncelemesi

Hikaye, kurt köpeği melezi doğmadan önce başlar , iki adam ve kızak köpeği ekibi LordAlfred tabutunu Yukon Bölgesi’nin yüksek bölgesindeki Fort McGurry adlı uzak bir kasabaya teslim etmek için bir yolculuğa çıkar . Bu iki adamın isimleri Bill ve Henry’dir ve birkaç gün boyunca büyük bir açlıktan kurt sürüsü tarafından takip edilirler. Dişi kurtların önderliğindeki kurtlar insanların mermilerinin bitmesi sonucunda Henry ve birkaç köpek dışında hepsini yemişlerdir. Kurtlardan kaçmaya çalışırken çevre yakınlardaki insanlar onları kurtların elinden kurtulur. Beyaz Diş yazarın önemli eserlerindendir.

Hikâye daha sonra dişi kurdun, Mackenzie Nehri tarafından beş yavru doğurmasıyla devam eder. Yavruların biri haricindeki hepsi soğuk ve açlıktan ölürler. Hayatta kalan kurt en maceraperest olan gri kurttur. Bu sırada kıtlık yeniden baş göstermiş vedişi kurdun eşi OneEye (tek gözlü olduğu için ona bu isim verilmiştir) dişi kurt ve yavruları için av peşindeyken bir vaşak tarafından öldürülür. Hayatta kalan yavru yine de hayatının başlarında, yiyecekleri nasıl tuzağa düşüreceğini öğrenir ve dişi kurt yavrusunu tek başına büyütmek ve beslemek görevini üstlenir. Kısa bir süre sonra, dişi kurt tüm vaşak yavrularını kendi yavrusunu beslemek için öldürür, vaşakın onu izlemesini ister ve kısır bir kavga çıkar. Dişi kurt sonunda vaşağı öldürür, ancak ağır yaralanır ve bir süre zarfında, dişi kurt yaralarından kurtulur.

Üçüncü Bölümde, yavru ve annesi beş yerliyle karşılaşırlar ve bir yerli kampına girerler; burada anne GrayBeaver adında bir yerli tarafından tanınır; “Kiche” çağrısına hemen cevap verir ve küçük gri yavru derhal Beyaz Diş olarak adlandırılır. Yerli kampında, yavru yerlilerin varlığında nasıl çalışacağını öğrenmeli ve ayrıca diğer yavrulara karşı kendini nasıl koruyacağını da öğrenmelidir. 

Annesi ondan alındığında, onu takip etmeye çalışır, ancak GrayBeaver tarafından ciddi bir şekilde dövülür ve böylece hızla başka bir ders alır- “insan tanrısına” itaat etmek. GrayBeaver kürklerini satmak için en yakın kaleye gittiğinde, beyaz dişi de yanına alır. Orada kalede, Beyaz Diş diğer köpekleri öldürme konusundaki vahşi yeteneği ile ünlü hale gelir ve ironik bir şekilde Beauty Smith adlı kısır, çirkin bir adam tarafından hile hurda ve sahibini sarhoş ederek onu alınır.  Beyaz Diş bu acımasız adam tarafından çok kötü muamele görür ve sürekli olarak diğer köpeklerle kanlı kavgalara zorlanır, böylece Smith bahis kazanır. 

Ancak Cheeroke isimli bir bulldog ile yapılan bir kavga sırasında, Beyaz Diş zengin ve genç bir altın avcısı olanWeedonScott kavgaya müdahale edip durduğuna neredeyse ölüm noktasındadır. Ayrıca Scott, Beauty Smith’e Beyaz Dişin parasını öder ve onu hapse attırmakla tehdit eder. Scott daha sonra Beyaz Diş’i yanına alır. 

Scott White Fang’i evcilleştirmeye çalışır ve uzun, sabırlı bir çabadan sonra başarılı olur. Scott yalnız Kaliforniya’ya dönmeye çalışır ancak Beyaz Diş gizlice gemiye girer. Scott, bu nedenle köpeği yanına almayı seçer. Roman, Beyaz Diş’in evcilleştirilmiş bir hayvan olarak var olmayı nasıl öğrendiğini göstererek sona eriyor. Nihayetinde White Fang, aşırı zekâsı (örneğin, bazı adamları yaralı ustasına yardım etmeye yönlendirir) ve ayrıca Yargıç Scott’ı öldürülmesini önlemek için hayatını riske atarak cesaret eylemi gerçekleştirmesi nedeniyle Scott’ın ailesinin sevgisini kazanır. .Sonuç olarak, Scott’ınmalikanesi ona “Mübarek Kurt” adını verir. Hikaye, White Fang’in koyun köpeği Collie ile babası olduğu yavrularla güneşte dinlenmesiyle sona erer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir