J.R.R. Tolkien’in Gondolin’in Düşüşü Kitabı Özeti

Tolkien’in kaleme aldığı Kadim Zamanlar adındaki serinin öykülerinden biri olan Gondolin’in Düşüşü Kitabı, fantastik kurgu üzerine yazılmış bir eserdir. Hayali bir dünyada yazılan bu eser, yazarın kendini kaptırdığı ve severek yazdığı bir yapıt olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kitap kendisi tarafından yayıma hazırlanamadığı için ölümünün sonrasında oğlu Christopher Tolkien tarafından hazırlanarak basıma verildi. Yazar kitap için, ‘’bu hayali dünyada yazdığım ilk öykü’’ olarak bahseder. Kitabı yazma aşamasında yer alan evrim değişiklikleri ve illüstrasyonlar ile sizler de kitapta kendinizi kaptırabilirsiniz. Diğer bilim kurgu ve fantastik tarzda olan kitaplarla birlikte adını en iyiler arasına yazdırmayı başarmış bir öyküdür diyebiliriz.

Özet

Gondolin’in Düşüşü kitabı , olaylar doğrultusunda ilerleyen ve oldukça başarılı bir kurgu ile kaleme alınan bir eserdir. Yazarın kendi hala dünyasından esinlenerek yazdığı bu yapıtın içerisinde yaşanılan olaylar sizleri farklı bir dünyanın kapısını aralayacak türden. Elfler ve insanların bir arada olduğu, kötü karakterler ile olan savaşlar, hepsi kitapta sizleri bekliyor.

Yüzyıllardır ayakta olan Gondolin Şehri, etrafı dağlar ile çevrilmiş ve düşmanlarının o bölgeyi bulamaması için bir büyü ile korunan bir şehirdir. Bu efsanemi şehirde oldukça adil ve mağrur olan bir Elf halkı yaşamaktaydı. Gondolin şehrinin dışında kalan yerler ise Morgoth’un himayesi altında yaşıyordu. Aynı zamanda Elf ya da insan ırkı olmaları fark etmeksizin hepsi köle olarak çalışıyorlardı.

Bu caniliğe karşı gelmek için plan kuran ve Morgoth’a karşı gelmeyi planlayan tek kişi Suların Efendisi ve Derinlerin Sakini olan Ulmo’ydu. Suya dair her yerin efendisi olan Ulmo, kurduğu plana göre kendisine bir ulak seçerek ona Gondolin’e gönderecekti. Bu sayede Orta Doğu’da ardı arkası kesilmeyecek bir serüvenin de başlamasını sağlayacaktı. Böylece kölelik ve yüzyıllardır değişmeyen kurallar bambaşka bir hala alçaktı. Bu açıdan Ulmo karakteri kitabın en önemli karakterlerinden biri olarak karşımıza çıkar.

Gondolin’in Düşüşü Kitabı, Alan Lee’nin çizmiş olduğu klasikleşmiş illüstrasyonları sayesinde de oldukça renkli bir şekilde okuyucularını beklemekte. Karakterlerin ve bazı mekanların resmedilmesi, hayal gücünüzde kitabın daha kolay şekillenmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir