İzzet Harun Akçay Hayatı ve Eserleri

İzzet Harun Akçay, Öykü ve romanları ile edebiyat dünyasında adını duyuran bir isimdir. 1953 Ankara doğumludur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. Üniversite yıllarında yaşanan siyasi sebepler nedeniyle bir süre hapis hayatı yaşamak zorunda kalmıştır. Bu nedenle de üniversite eğitimini tamamlayamaz. 8 yıl gibi uzun bir süre cezaevinde kalmıştır. Bu süreçten sonra da eğitimini tamamlayamaz ve farklı alanlarda çalışarak kendini ve ailesini geçindirmeye çalışır.İzzet Harun Akçay’ın edebi yaşama ilgisine değinecek olursak bu ilginin lise yıllarında başladığını ifade edebiliriz. Lise yılları ve sonrasında yazıya olan ilgisini yaptığı çalışmalarıyla göstermiş bir isimdir. Öyküleri ve romanları ile edebiyata duyduğu ilgiyi ve edebi yeteneğini göstermeyi başarmıştır.

İzzet Harun Akçay Eserleri

İzzet Harun Akçay’da çok çeşitli yazarlar gibi genç yaşlarda edebiyata ilgi duyan ve bu ilgisini bir yaşam biçimine dönüştüren bir isimdir. Her ne kadar siyasi olaylar nedeniyle üniversite yaşamını sürdüremese de edebi yönünü devam ettirebilmiştir. Öyküler ve romanlar kaleme almış olan yazar kaleme aldığı eserleri ile ilgi duyduğu alandaki başarısını somut bir şekilde sunabilmiştir. Edebiyatla ilgili ilk eserinin türü öyküdür. “Bir Kış Gecesinde Can Sıkıcı Durum” yazarın ilk öyküsüdür.

İzzet Harun Akçay bu öyküsünü dönemi dergisi Varlık’ta yayınlamıştır. Gülistan adlı bir kitap yazan yazar, bu eseri ile “Naci Girginsoy Öykü Ödülü” nün sahibi olmuştur. Bu ödülü almış olduğu yıl bir yarışmaya gider. “Ahmet Hamdi Tanpınar Hikâye Yarışması” na giren yazar. Yarışmada birincilik alır. İzzet Harun Akçay’ın öykü ve romanları milliyetçi çizgide olan eserler olarak karşımıza çıkar. Milli değerler ve halk yazarın edebi kişiliğini oluşturur.

Romanları:

  • General Söz Verdi

Öyküleri:

  • Bir Mektup Yazmak İstiyorum
  • Mavi Şehir
  • Gülistan

Özellikle öykü türünde yazdığı birkaç eseri vardır. Ancak yazdığı öykülerin her biri kitaplaştırılmamış, birçok öyküsü dönemin bilinen dergileri aracılığı ile okuyucuya ulaştırılmıştır. İzzet Harun Akçay, öykü ve romanları ile Türk edebiyatının başarılı isimleri arasında yer almış. Bunu aldığı ödüller ve yayımlanan, dergilerde okunan öykülerden anlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir