İstila – Robin Cook

Konu

Dünya’nın dışından gelen canlı mikroorganizmalardan dolayı insanlarda gelişen bir salgın ve sonuçları anlatılmış. Ayrıca 1997 yılında yönetmen Armand Mastroianni tarafından ekranlara gelmiştir.

Özet

İstila romanının konusu dünyanın koca evrende tek olmadığı ve dünyanın dışında da başka canlıların bulunduğunu savunmakta. Bir gece ansızın meteor yağmuru başlar ve dünyanın her yerindeki elektronik aletler bir anda bozulur. Ertesi gün dışarı çıktığında insanlar etrafta garip hareli siyah taşlar bulurlar ve bu taşlar ile temasta bulunan kişilere grip benzeri bir tür virüs bulaşır.

Hastalık bir anda salgına sebep olur ve tüm dünyaya yayılır ve bilim insanları ne yapacağını şaşırır. Hastalık çok hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılıyordur ve acele etmeleri gerekmektedir yoksa bu çok büyük kayıplara yol açacak.

Ana Fikir

Dünyanın bu evrende yalnız olmadığını, tahmin edemeyeceği şekillerde birçok canlının olabileceğini ve bu istilanın sadece silahlar ile değil biyolojik yollar ile de olabileceğini kurgulamıştır.

Şahıslar ve Olaylar

Belli olan şahıslar üstünden konu dönmemiştir. Daha çok bilim insanlarının bir araya gelmeleri ve bu nasıl bu virüs ile başa çıkılacağı hakkında diyaloglar dönmüştür.

Yazar Hakkında Bilgi

1940 yılında New York’ta dünyaya gelen Robin Cook, Columbia Üniversitesinde öğretmenlik yapmakta. Kendisi cerrah, oftalmolojist, su altı araştırmacısı ve yazardır. Doktor olması ile birlikte bu bilgilerini de işe katarak  yazdığı  Gerilim türü kitaplar ile çok konuşulmuş ve beğenilmiştir.

Yazarın Diğer Eserleri

İblis Tohumu, Şeytan Zehiri, 6. Kromozom, Toksin, Okyanus Tutsakları, Ölüm Diyeti, Yaşam Çizgis, Belirleyici, Koma, Sancı, İstila, Derin Şok, Kör Nokta, Virüs.

Filme Uyarlanan Eserleri

Koma, Sfenks, Şeytan Zehri, Harmful Intent, Virüs, Terminal, İstila, Acceptable Risk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir