İnsan Olmanın Psikolojisi – Abraham Maslow

İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow tarafından yazılan önemli eserlerden bir tanesidir. İlerleyen zamanlarda Türkçe diline de çevrilmiş olması aslında birçok önemli eser arasına girmiş olmasındaki kalitesini göstermektedir. İnsan psikolojisi içerisinde yer alması gereken birçok şeyi adeta oldukça yalın bir dil ile anlatmış olması herkesin kesinlik ile okuyacakları düzeyde olmasına yardımcı oluyor.

 Bu noktada aslında insanların kendilerini tanıyabilmek adına bir şeyler yapma kararı aldığında ilk adımı bu kitap ile başlamak olmalıdır. Üçüncü Güç adı ile de bilinen yazar oldukça hümanistik bir yapıda olması Hümanistik Psikolojisinin babası olarak da yer almaktadır. İnsan doğasının sadece ve sadece objektif ve sübjektif olarak iki farklı yapı üzerinde ele alındığında anlaşılabileceğine inanıyor. Bu da onun daha çok bu alanlarda daha farklı eserler üretmesi konusunda önemli detayı.

İnsan Olmanın Psikolojisi Üslubu Ve İçeriği

İnsan Olmanın Psikolojisi üslup olarak herkesin rahat bir şekilde okuması adına oldukça sade ve akıcı bir dil ile anlatılmıştır. Bir kere ele alındıktan ve birkaç sayfa okundukta sonra adeta insanları içine çekiyor ve herkesin kendisini daha çok tanımak adına ellerinden bırakmadan devam etmelerine yardımcı oluyor.

İçerisinde bireylerin ne olduğundan daha çok ne olabileceği ya da bu noktada ne gibi potansiyel barındırdığını incelemek adına insan türünün her anlamı ile mutluluğu ve geleceği açısından önemli olduğuna inanarak bunlara değiniyor. Daha çok insanların eksik olan noktalarına değinmeyi tercih ederek eksikleri belirlemeyi ve potansiyelden ziyade ruh sağlığını anlayarak ruh hastalıklarını anlamak adına ilerlemeyi tercih ediyordu.

Yaklaşımı sırasında belirlenen tüm teorileri kökten ret etmek değil de farklı bakış açıları ile bunların daha bütünsel kavrayışlarını konu ediniyor. Kitap içerisinde bulunacak en belirgin şey ise bütünlükçü bakış açısı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir