İnci Küpeli Kız – Tracy Chevalier

Hollanda’nın Mona Lisa’sı olarak tanımlanan ve oldukça fazla beğenilen bir resim vardır. Bu resim dünyada çok fazla beğenilen bir resimdir. Felemenkli ressam Jan Vermeer’in sanatsal bir çalışma olarak ortaya çıkardığı “İnci Küpeli Kız” adlı portresi, bu bahsedilen resimdir. Çünkü resim son derece büyük bir sırra sahiptir. Gizemli olan bu portrede yer alan kişi kimdir ve neden bu resmi bir sanatsal çalışmaya çevirmiştir? Portre de hissedilen o gizem daha da derinleşirken o boncuk gözleri ve esrarlı gülümsemesi masum mu yoksa baştan çıkarıcı mıdır? En gizemli soru ise neden inci küpe takıyordur?  Tracy Chevalier bu kitabı ile okuyucuyu bilgilendirmeyi amaçlar.

İnci Küpeli Kız Kitabının Konusu

İnci Küpeli Kız 1660 yıllarında Delft’te baş gösterir. Vermeer’in bu şehirdeki yaşamı ve evini en ince ayrıntısına kadar anlatan kitap, adından da anlaşılacağı gibi bu tablonun nasıl ortaya çıktığını anlatır. Griet’in babasının seramik fırınının patlaması sonucunda görme yetisini kaybeder ve işsiz kalır. 

Bu durumda da Griet, evin geçimini kendi omuzları üstüne alır ve iş aramaya koyulur. Zamanında çok ünlü bir ressam olarak bilinen Vermeer’in evinde Griet iş bulur ve hizmetçi görevini üstlenir.  Griet bu büyük ressamın evinde çalışacağı için çok memnuniyet duyar. Evde bir süre zarfında çalıştıktan sonra, evdekilerin garip halleri ve yoğun çalışma temposundan dolayı heyecanı yiter. Adeta sonbaharda dökülen yapraklar gibi sararıp solmaya başlar ve enerjisini kaybeder.

 Vermeer, bir süre sonra Griet’in titizliğini fark eder ve onu kendi çıkarları adına kullanmaya başlar. Griet bundan sonra hem ev işi hem de Vermeer’in resim atölyesini temizlemekle görevlidir. Bundan sonra aralarındaki bu iletişim hizmetçi ve patron gibi olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir