İnci- John Steinbeck

Konu

Yoksul bir denizcinin etrafında ki para göz acımasız insanlar yüzünden yaşadığı üzücü bir hikaye anlatılmıştır.

Özet

Salinas’ta denizin kıyısında bulunan derme çatlarda evlerde yaşayan yoksul bir denizci vardır. İsimi Kino olan bu denizci henüz yakın zamanda evlenmişlerdir ama ilk çocukları hastalanıp ölmüştür ve ardından bir çocukları daha olmuştur. Bir gün çocuklarını akrep sokar ve apar topar çocuklarını doktora götürürler ama doktor acımasız para meraklısı bir adamdır ve onlarla ilgilenmez. Bunun üzerine Kino bir an önce para kazanmak için ini avlamak üzere denize dalar ve diplerde o güne kadar hiç görmediği kadar büyük bir inci çıkartır. Büyük bir heyecan ile evine döner ve eşine göstererek, bunu satarlarsa çocuklarını tedavi ettirebileceklerini ve hatta gelecekteki masraflarını bile karşılayabileceklerini söyler.

O sıra Kino’nun kardeşi ve eşi de evdedir ve olanları bir anda tüm şehir tarafından duyulmuştur.Sık sık eve gidip gelerek incinin nerede olduğunu bulmaya çalışır. Kino’nun kontrol eder gibi ara ara bir yere baktığını fark eden Doktor incinin orada gömülü olduğunu anlar. Akşam gizlice eve girerek inciyi almayı planlar ama Kino birinin geldiğini fark eder ve boğuşma yaşanır ve hırsız bıçaklayıp öldürür. Gelen hırsız aynı zamanda yangın başlatmıştır onun için bazı saz evler alev almıştır. Kaçmayı düşünen Kino ve eşi kayıklara yönelir ama kayıkların hepsi delinmiştir. Mecburen yürümeye başlarlar. Yürüme sırasında dinlenmek için durdukları sırada birilerinin konuşmalarına şahit olurlar. Peşlerine kelle avcıları düşmüştür gizlice onları takip ederler ve bir kayalığın arasında durular. Kelle avcıları ise ilerideki su birikintisinin yanında uyumaya başlamışlar. Onlar uyumaya başladığında Kino onları öldürmek için sessiz yanlarına gitmiş fakat o sırada bebekleri ağlamaya başlamış ve kelle avcıları bebeğin ağlamasını kurt uluması sanarak kayalıklara ateş etmişler. Ertesi gün sabah saatlerinde Kino ve eşi köye dönmüşler, kadının elinde ise kanlı bir bez vardır ve bebeklerini göremezler. Bunun üstüne Kino bulduğu o incinin uğursuzluk getirdiğini düşünerek denize atar.

Ana Fikir

Para huzur getirir sansak bile yanında düşman da getirir.

Şahıslar ve Olaylar

Kino: Onurlu bir adamdır. Eşine ve çocuğuna bağlı onlar için her şeyi göze alabilecek bir insan.

Kino’nun Eşi: Eşine ve çocuğuna sonsuz bir sevgi besler ve gözü asla daha fazlasında değildir.

Doktor: Doyumsuz, başkalarının emeğine göz diken terbiyesiz bir adamdır.

Yazar Hakkında Bilgi

1902 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde doğmuştur. İşçi ailesinin çocuğu olan John küçük yaşlarda çiftçilik yapmış ardından ise Stanford Üniversitesini kazanır. Öğrenimini devam ettirebilmek için birçok işte çalışmış hırslı ve başarılı bir adamdır. Birçok eser yazmıştır ve birçoğu da sinemaya uyarlanmıştır.

Yazarın Diğer Eserleri

Of Mice and Men, Gazap Üzümleri, Yukarı Mahalle, The Moon is Down, Yaşamak İstiyoruz, Viva Zapata! Cennetin Doğuşu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir