İki Gelinin Anıları – Balzac

İki Gelinin Anıları kitabında iki farklı kadının hayat hikayesi, iki farklı yaşam öyküsü ve aralarında geçen  mektuplaşma süreci etkileyici olduğu kadar başarılı bir   üslup ile anlatılmaya  devam ediyor.  Aynı eğitimleri alan iki yakın arkadaşını konu alan romanda, eğitim sonrasında döndükleri farklı aile yapısı, yaşam şekli ve evlilikleri mektuplara konu olmuş, mektuplaşarak birbirleri ile bu hayat hikâyelerini bütün gerçekçilik anlayışı ile anlatamaya başlarlar. Louis Paris’te yaşamakta, modern, eğlenceli, uçarı bir hayat sürmekte ve oldukça da renkli bir hayata sahip olmaktadır.

Renee ise sakin, duyarlı, dingdin, sessiz ve huzurlu köy hayatına geri dönerek burada mutlu bir evlilik arzu etmektedir. Louis ve Renee romanda   sürekli olarak  mektuplaşır ve birbirlerine  eğlenceli, renkli  ve realist pek çok tavsiyede   bulunurlar,devamlı olarak  fikir alış verişinde  bulunurlar. Louis, Paris’in genel seyrini sosyal, toplumsal, siyasi ve kültürel pek çok hayat hikâyesinden bahsederken; Louis’in aile yaşantısı ise ailesinden kopuk, derin sarsıntılara konu olabilecek düzeyde ve uzak bir yapıya sahiptir. Renee toplumsal yaşayış şekli ve hayata bakış şekli sakin, huzurlu ve genel olarak dingindir.

İki gelinin Anıları kitabında   yazar, evliliğe olan  iki  bakış açısı  ve duygusunu  etkileyici ve saf   bir  anlatımla anlatmıştır. Louis’in evliliğe bakış açısı uzaktır ve evliliği tamamen gereksiz görünmektedir. Renee ise tam tersi olarak olması gereken bir yaşama şekli olarak düşünürken kısa zaman içinde evlilik kararı alır. Renee evlendikten sonra da yazmaya devam etmekte,  yazdığı mektuplarda yaşadığı sakin hayattan olabildiğince huzurlu bir şekilde bahseder.

Louis ise daha çok aşk evliliği yapmak istediğini ve tutkulu bir aşk aradığını her fırsatta dile getirir. Louis’in  uçarı kişiliği , Renee’in  toplumun içinde daha sakin ve yavaş  yapısı   ilkinin   birbirinden çok şey öğrenmesine   neden  olmuştur. Romanın bitiminde ise Louis istediği mutluluğa ulaşamamakta adeta hayalleri yarım kalmaktadır. Renee ise mantık evliliği ile mutlu bir yaşam sürmekte hayattan çok fazla bir şey beklemeden huzurlu bir aile hayatı sürmektedir. Roman genel olarak yüksek standartlarda, hayali ve farklı beklentisi olan insanların bu yolda daha çok yıprandıklarını anlatıyorken, standart, akılcı ve realist hayat hayalleri kuran insanların ise kendilerince daha mutlu ve kusursuz bir yaşam sürdüklerini anlatarak resmetmeyi başarmıştır.

Yazar Hakkında Kısa Bilgi

Balzac,20 Mayıs 1799 yılında doğmuş Fransız bir yazar olarak çağlardan beri okunmaya devam eden en yetkin yazarlardan bir tanesidir. Gerçek ismi ise Honore Balssa olan Balzac’ın babası tüccardır ve ekonomiden çok iyi anlamaktadır. Siyasi çalkantılarla Napolyon’un yönetimden alınması ile Paris’te yaşamaya başlayan yazar, Şu Anlar isimli romanı ile büyük bir iz bırakmış; İki Gelinin Anıları ile de ününe ün kazandırmayı bilmiştir. O dönem kazandığı para ile çok fazla renkli bir hayat tercih etmeyen yazar,  sade ve bohem bir hayat yaşamıştır.

Yazarın Diğer Eserleri

Türkçeye Çevrilen Eserleri: Tours Papazı, Otuz Yaşındaki Kadın,  Tefeci Gobseck, Bir Havva Kızı , Vandetta, Kırmızı Han, Altın Gözlü Kız, Kırmızı Han, Lois Lambert, Kötü Kadınların Parlayış, Düşüşü, On üçlülerin Romanı, Terör Devrinde, Gizli Başyapıt, Evde Kalmış Kız, Köy Papazı, Karanlık Bir İş, Esrarlı Bir Vaka, Köylüler, İki Gelinin Hatıraları, Köylüler 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir