İhsan Oktay Anar’ın Puslu Kıtalar Atlası Kitabı Özeti ve İncelemesi

İhsan Oktay’ın yayımlanan ilk kitabı olarak da bilinen Puslu Kıtalar Atlası Kitabı, 17. Yüzyıl dönemlerinde İstanbul’da geçen fantastik bir hikayedir. Kitabın ana karakterleri arasında Uzun İhsan Efendi ve oğlu yer alır. İhsan Efendi içmiş olduğu uyku şurubu ile gördüğü rüyaların yerlerini bir atlas olarak hazırlar. Kitap bu kurgu üzerinden devam eder. Bu anlayışın ustalıkla kullanıldığı eser, Türk edebiyatının önemli başyapıtlarından olmayı başarmıştır.

Özet

Puslu Kıtalar Atlası Kitabı ilegerçeklik ve kurgu arasında giderek, kitapta yaşanan olayları geri planda bırakacaksınız. Özet olarak açıklanması zor olduğu kadar anlaşılması da zorlayıcı bir kitaptır.

Arap Ali İhsan Efendi, bir gün yeğeni olan Uzun İhsan efendinin yanın uğrar. Burada kölesi olan Alibaz adındaki çocuğu ve bir maymunu bırakarak gider. Evinde oğlu Bünyamin ile birlikte yaşayan Uzun İhsan, aldığı uyku şurubu sonucunda gördüğü rüyalarını bir atlasa yazar. Arap Ali’nin yanına uğrarken getirdiği kitabı okuduktan sonra gerçekliğin doğası üzerinde yoğunlaşamaya başlar.

Babasının bu halinden şüphelenen ve merak eden Bünyamin, uyku şurubu içmeye başlar. Ancak bir gün uyanamadığından öldü sanılır ve gömülür. Bir ses ile mezardan çıkan Bünyamin’in bu durumu herkese kısa sürede yayılır ve Lağımcı olarak Osmanlı Ordusuna alınır. Babası hazırladığı atlası Bünyamin’e vermiştir. Bir casusu yakalarken yüzünden ciddi bir yara alır ve tanınmaz hale gelir.

İstanbul’a döndüğünde babasının yeniçeriler tarafından işkence edildiğini görür. Kitaptan bir bölüm okur ve yazan direktiflere göre dilenci loncasına girer. Bu loncanın çalışanlarının Bünyamin’i aradığını fark eder. Tanınmaz halde olduğundan kimse onun Bünyamin olduğunu bilmez.

Puslu Kıtalar Atlası kitabı sonunda karakter, dilenciler loncasının da yanması ile birlikte özgür bir hayat yaşamaya geri döner. Babasının kitabını ilk kez tam anlamıyla öğrenince aslında yaşadığı şeylerin babasının düşlerinde gerçekleşmiş olduğunun farkına varır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir