HUZUR (AHMET HAMDİ TANPINAR)

Huzur, Ahmet Hamdi Tanpınar tarafından kaleme alınmış ve sonrasında oldukça popüler olmayı başarmış bir kitaptır. Huzur isimli bu kitabın konusu iseMümtaz’ın Nuran’a olan aşkını anlatır. 

Mümtaz’la Nuran birbirini çok sevmekteler ve evlenmeyi düşünmektedirler.  Suat’ta bu duruma üzülür ve kendini asarak intihar eder.  Bu olaydan sonra Nuran’dan ayrılan Mümtaz kendi iç dünyasında çöküntüye uğramıştır.  Mümtaz tarafından dinlenen radyo haberinde, Suat’ın hayalinin bir anda açıklanan 2. dünya savaşı  haberi çıkmasıyla olaylar gelişir ve mümtaz kahrolur.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Huzur romanında Mümtaz;  İstanbul’un bir kronikçisi ve eski İstanbul zamanlarını en iyi yansıtan karakter olarak anlatılmıştır.  Huzur’un daha sonra ki bölümlerinde,  Boğaz’da zengin bir eve yani başka bir dünyaya artık geçilmiştir.  Gayet şatafatlı olan bu dünyada Mümtaz ilk zamanlarda çok mutludur fakat zaman geçtikçe bu dünyanın insanlarından kaynaklanan olayların yüzünden yıkıma uğrar. Kitabın ana fikri ise Her aşk insana hem mutluluk verir hem de ıstırap verir, düşüncesi etrafında şekillenir.

Huzur İsimli Kitaptaki Şahıslar Ve Olaylar

Huzur isimli kitaptaki şahıslar ve olaylar bölümünde öncelikle bu kitabın 4 ayrı bölümden oluştuğunu söylemek istiyoruz. Ayrıca öyküde 4 kahraman yer alır:  Mümtaz,  Nuran,  Suat ve İhsan’dır. Ve böylelikle de kent 2’ye ayrılmıştır.  İstanbul tarafında ki mahalleler;  Osmanlı İslam geleneklerinin,  göreneklerinin ve değerlerinin yaşandığı semtler olarak geçmektedir.  Beyoğlu taraflarıysa,  kentin Batılılaştığı taraf olarak bilinmektedir.  Hikayede mekanlar arasında konak ile apartmanın bir arada kullanılması, Birinci Dönem edebiyatıyla ilişkilendirilir. Edebiyatın ilk dönem yazarları arasında,  Doğu- Batı karşıtlığının ve kimlik sorununun yaşandığı konuları;  İstanbul’un farklı semtlerini karşı karşıya getirip incelenmiştir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir