Harem – Ömer Seyfettin

Harem, Ömer Seyfettin tarafından kaleme alınmış bir eserdir ve özeti ise şu şekilde yapılabilir: Sermet ve Nazan birbirini çok seven bir karı kocadırlar. Bu çiftin bir aile dostu vardır. Refi ve Meliha onlardan çok mutlu bir çifttir ancak Refi, Nazan’a yakınlık göstermekte ve Meliha’da Sermet’e. Sermet ise karısının onu aldattığını düşünür aynı zaman da Nazan’da aldatıldığını düşünmektedir. Nazan eğlenmeyi seven bir kadındı. Eğlenceler düzenliyor ve birçok eğlenceye de katılıyordu. Bu durum birçok dedikodu çıkarsa bile Nazan eşine sadık, iyi bir kadındı ama Sermet artık böyle eğlencelere gitmesine ve düzenlemesini istemiyordu. Karısını kıskandığı için erkeklerin ve kadınların beraber bulunduğu bu eğlenceleri istemiyordu. Bir gün düzenlenen bir eğlence de gene karısını kıskanmış ve Refi ile aldattığını düşünerek kavga edip ayrılmışlardır. Sonradan yaptığı hatayı fark eden Sermet karısından özür dilemiş ve bir anlaşma yapmışlar.

Ömer Seyfettin’in Harem kitabında yapılan anlaşmaya göre; Kadınlar kadınlar ile erkekler ise erkekler ile olan eğlencelere katılabileceklerdir. Nazan’da Sermet’in kendisini Meliha ile aldattığını düşünmüştür. Bunun için bir oyun oynayıp Meliha’ya kocasının gerçek yüzünü göstermeye karar verir ve Refi’yi kendi haremine kara çarşaf ile sokar. Sermet de kendi haremine erkek kılığına girerek Meliha’nın gelmesini ister ve Meliha da kabul eder. Sermet’in amacı ise Refi’ye Meliha’nın nasıl bir kadın olduğunu kanıtlamaktır. Meliha erkek kılığına girerek hareme gelmeyi başarmış ve Refi’ye kocasının da Nazan’ın hareminde olduğunu söylemiştir. Karısının haremini basan Sermet Refi’yi öldüresiye dövdükten sonra karısı ona olanları anlatır.

Ana Fikir

Harem isimli bu kitaptaki ana fikir ise şu şekilde açıklanabilir: Birbirine güvenmeyen karıkocanın birbirlerini yıpratma hikayesidir.

Şahıslar ve Olaylar

Sermet: Nazan’ın kocasıdır. Eşini çok sevmektedir ama güven problemleri vardır.

Nazan: Kocası kadar kıskanç bir kadın olamasa da kocasından etkilenmiş olacak ki sonradan o da kıskançlık yapmaya başlar.

Refi ve Meliha: Sermet ve Nazan’a ile kafayı bozmuş çift.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir