Halide Edip Adıvar Sinekli Bakkal

Kitap Hakkında

Roman Halide Edip Adıvar tarafından ilk olarak Soytarı ve Kızı adıyla İngilizce olarak yayımlanmıştır. Daha sonrasında roman Türkçe ’ye çevrilmiştir. Ancak bu çevirme yapılırken Sinekli Bakkal Romanı Türk toplumuna uyarlanarak yeniden yazılmıştır. Yeniden derlenerek yazılan roman, CHP Roman Yarışması’nda birinci olmuştur. Daha sonrasında romanın filmi ve dizisi de yapılmıştır.

Kitabın Teması

Abdülhamit devrinin köhne bir mahallesinde geçen olayı konu alan kitabın ana temasında doğu-batı çatışmasına yer verilmektedir. Kitapta doğu ve batı sentezinin zamana kusursuz şekilde işlenmiş ve batıcı yaşam şekli desteklenmiştir.

Kitabın ana karakterlerinden biri olan Rabia, dedesinin tüm baskısına rağmen evlenerek onu dünyaya getirmiş Emine ve Tevfik’in kızıdır. Babası ve annesi ayrılmış ve babası şaklaban olduğu gerekçesiyle sürgün edilmiş, sürgün cezası bittikten sonra kızına kavuşmuş bir genç kızın hayatı konu edilmektedir. Rabia dedesinin isteği üzerine genç yaşta hafız olmuş ve güzel kuran okumasından ötürü çevredeki paşalar tarafından saraylara davet edilir olmuştur. Ancak babası ve annesi arasında tercih yapmak durumunda olduğunda babasından yana çıkmış, babası zamanın olaylarından ihtilalciler tarafında yer aldığı için tekrar sürgün edilmesi ve 1908 yılına kadar geçen meşrutiyet zamanlarını konu alır.

Kitap Yazarı Hakkında

1884 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Halide Edip Adıvar, bir süre özel öğrenim görmesi ardından Üsküdar Amerikan Kız Koleji’ni bitirmiştir. Daha sonrasında öğretmenlik yapmıştır. İstanbul’da ilk kadın öğretim üyesi olmuştur. Kurtuluş Savaşı Yıllarında Anadolu’ya gelerek savaş için yardım etmiştir. Bir dönem milletvekilliği yapmıştır. Türk Edebiyatı’nda son derecede önemli yazarlardan birisi olan Adıvar, 1964 yılında vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir