Halide Edip Adıvar – Mor Salkımlı Ev

Kitap Hakkında

Millî mücadele dönemi şairlerinden Halide Edip Adıvar, Mor Salkımlı Ev isimli eserinde, çocukluğundan 1918 senesine kadar yaşadığı anılarını kaleme almıştır. Mor Salkımlı Ev kitabı, yazarın kaleme aldığı bir anı kitabıdır. Dünyaya geldiği evden esinlenerek isim verdiği kitabında, çocukluk yıllarında unutamadığı anılarını ve hatıralarını okuyucuya anlatmıştır. Aynı dönemi anlatan bir başka kitabını İngilizce olarak yayınlayan yazar, vefatından kısa bir süre önce kitabını yayınlamıştır.

Kitabın Ana Fikri

Halide Edip; kitapta kendi yaşamına, yetiştirilme tarzına ve kendi çocukluk dönemine yer vermiştir. Fakat bunları okuyucuya aktarırken döneme ve dönemin kültürel değerlerine dair de oldukça fazla bilgiye yer vermiştir.

Kitabın Yazarı Hakkında

Türk Edebiyatı’nda oldukça önemli yazarlardan birisi olan Halide Edip Adıvar, 1884 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 9 Ocak 1964 yılında ise hayata veda etmiştir. Yazar, Üsküdar Amerikan Kız Kolejinden mezun olduktan sonra, İstanbul’da birkaç okulda öğretmenlik görevi yapmış, Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’ya geçerek savaşlara yardım etmiştir.

Bir süre milletvekilliği yapması ardından üniversitede derslerini vermeye devam etmiştir. Yazarın, roman eserlerinin dışında, anı, hikaye ve gezi notları şeklinde eserler de kaleme almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir